Fájdalom csillapitás gyógyszer nélkül!
OTTHONI TIPPEK FÁJDALOM ESETÉRE!
Az a bonyolult szerkezet, amit embernek hívunk, ezernyi porcikájával kínálja magát a fájdalomnak, ugyanakkor fel sem lehet sorolni, az évezredek során hány- és hányféle gyógymódot és fájdalomenyhítő praktikát kísérleteztek ki őseink. Most csak a leggyakoribb fájdalomtípusokat vesszük sorra, röviden említve az ellenük felsorakoztatható otthoni gyógymódokat.
Fogfájásra
A legismertebb és legegyszerűbb gyógymód a pálinkás öblögetés. Ha nem használ, vagy nem bírod az alkoholt, kísérletezhetsz sós vizes öblítéssel is, ez különösen a foghúzás utáni napokban enyhíti a fájdalmadat (vigyázat, közvetlenül a húzás után nem szabad alkalmazni). Többen esküsznek a szegfűszegolajra, amely akármelyik gyógyszertárban vagy gyógynövényboltban kapható. Az olajat egy kis vattára cseppentve kell a fájó fog mellé helyezni. Persze hasonló hatása van, ha egy darab szegfűszeget egyszerűen elrágsz. Megoldás lehet még a fahéjolaj is, néhány cseppet dörzsölve a fájó fog melletti ínybe. Hatásos – és persze messziről érezhető – továbbá a fokhagymakence. Az alkalmazás egyszerű: egy gerezdet szétpréselve kell a fájó fog környékét bekenned.
Gyomorfájásra
Többféle ellenszert is találhatsz a konyhádban. Talán legismertebb a bazsalikom, amely az ételbe keverve finom és fájdalomcsillapító hatású. A retek elsősorban a teltségérzettel járó fájdalomra jelenthet megoldást: hatására intenzívebb lesz az epetermelés, így a zsírok égetése hatékonyabb. Ugyancsak a teltségérzetre, hasfájásra ajánlott a mustár. Már késhegynyi mennyiségben segíti az emésztést, de a régiek köhögésre és hólyaggyulladásra is használták, mustárlisztes meleg borogatás formájában. A régi népi gyógymód a szobahőmérsékletű író fogyasztása, az erjedt tejben lévő anyagok ugyanis természetes módon nyugtatják a gyomrot. Gyomorégésre, savtúltengésre kipróbálhatod még a lereszelt nyers burgonya kipréselt levének fogyasztását – akár naponta többször is.
Ízületi fájdalmakra
Ha ízületi fájdalmak kínoznak, és alkalmad van rá, kísérletezhetsz iszap- és agyagpakolással vagy holt-tengeri sós fürdővel, de számtalan – gyógynövényboltokban kapható – gyógynövény is ismert, amellyel segíthetsz magadon. A gyöngyvessző vagy az orbáncfű levelét hideg vízben kell áztatni, majd főzni. Ezt követően leszűrve, napi három-négy csészével fogyasztható. A legtöbb orvos megmosolyogja ugyan, de érdemes kipróbálnod a káposztaleveles borogatást. A levél ereit kivágva, majd kisimítva kell borogatni a fájdalmas helyeket. A gyulladt tagokon túrós pakolást is alkalmazhatsz: nedves ruhában, fél óráig kell a gyulladt ízületeken tartani a pakolást.
Fejfájásra
Alapszabály az alapos szellőztetés, ezután kísérletezhetsz a többféle fájdalomenyhítő módszer valamelyikével. Ha a hideg borogatás nem használ, készíts magadnak cickafarkfűteát. A cickafark mellett alkalmas még a komló, a gyömbér és a rozmaring is, a megfázásos fejfájásra a bodza- vagy lándzsásútifű-tea javallott. A túró a fejfájás mellett lázra és torokfájásra is használható: kendőbe csavarva szorítsd a fejedhez vagy a torkodhoz.
A felsorolt lehetőségeknek természetesen nem mindegyike hatásos bárki számára. A gyógyszerekkel szemben viszont tagadhatatlan előnyük, hogy büntetlenül kísérletezhetsz velük, míg meg nem találod a szervezetedre szabott legmegfelelőbb megoldást.
A fejfájás hátterében sokszor a túlzott stressz áll. A feszültségtől megmerevedett nyak- és vállizmok igen gyakran okoznak panaszt a fejben, így jó módszer lehet, ha a fájdalom tüneti kezelése helyett inkább magát a kiváltó okot csökkented.
Jó egészséget kivánok!