Soniboy honlapjára tévedtel!

Nézz, hogy láss a világban !

TEA


Hagyma tea
A hideg, megfázásra hajlamosító időben elkél a természet adta segítség.
Gondolta volna, hogy a hagymából igen hatásos megfázás, köhögés elleni tea készíthető? A hagyma tea azon túl, hogy nagyszerű a köhögés és a megfázás csillapítására, kiváló antibakteriális hatással is bír. 

A hagyma teának többféle elkészítési módja is ismeretes. Lehet önállóan, vagy egy másik egészséges növénnyel együtt főzve is készíteni. 

Az alap hagyma tea receptje: 
Egy-két kanálnyi barna cukrot enyhén pirítsunk meg.
Majd öntsük fel fél liter vízzel.
Ebbe dobjunk bele 2 fej vöröshagymának a külső héjait.
Ha felforraltuk,vegyük le a tűzről és hagyjuk állni bő negyed órát.

A gyömbéres hagyma tea receptje:

Hozzávalók: 5 szelet gyömbér, 2 kisebb újhagyma, 2 teáskanál zöld tea (vagy 2 filteres tea), 850 ml víz, egy csipet só

Elkészítése:
Mossuk meg és szeleteljük fel a gyömbért (5 szelet) és a hagymát (apró darabokra).
Tegyük bele a gyömbért, hagymát, zöld teát egyközepes edénybe.
Forraljuk fel a vizet, és öntsük bele az edénybe, rá a hozzávalókra.
Hagyjuk állni 3-4 percig.
Ezután szűrjük le, és ha ihatóra hűlt, fogyasszuk!



Fekete tea
A fekete tea hatóanyagai a thein, a csersavak, az illóolajok és a vitaminok. A thein élénkítő hatása a központi idegrendszeren keresztül serkenti a vérkeringést és a légzést. Az agy több oxigénhez jut, mely által növekszik a szellemi teljesítőképesség. A csersavak nyugtató-stabilizáló hatást fejtenek ki a testi-lelki folyamatokra. Az illóolajak pedig anyagcsere-élénkítő hatásukon túl a tea aromájának alapját is képezik. 
Ezenkívül a fekete tea sok -az antioxidánsok csoportjába tartozó- polifenolt tartalmaz. Ezek az anyagok megkötik, hatástalanítják a szabadgyököket, amiknek sejtkárosító hatásuk van. A polifenol egyik fajtája akadályozza az olyan enzimek működését is, amik negatív folyamatokat indíthatnak el az emberi szervezetben. A teában levő antioxidánsok neutralizálják a szabad gyököket, amelyek a test sejtjeit károsítják és betegséghez vezetnek. Két nagy nemzetközi tudományos szimpózium is foglalkozott a tea hatásaival, melyen két tanulmányt is bemutattak, mely szerint a rákmegelőző hatása a teában levő antioxidánsoknak szignifikánsan hatásosabb, mint ami a gyümölcsökben és zöldségekben kimutatható, egy pohár teában lévő jelentősen felülmúlhatja egy alma hasonló hatását.
A fekete teának egyéb kedvező hatásai is vannak. Miután a baktériumok növekedését pl. a szájban jelentősen gátolja, ezért fogyasztása kivédheti ez elszaporodó mikrobák által okozott kellemetlen leheletet. Egyúttal a fogon levő plakkokban a baktérium koncentráció növekedését is gátolja, mely fogszuvasodás megelőzéséhez is hozzásegít, melyben a jelentős fluortartalom is segítséget nyújthat. 
A fekete tea fogyasztásáról elmondható, hogy akár hűtött formában („Ice Tea”) is az orvosi irodalomban fellelhető vizsgálatok szerint is elősegítheti a szív- és érrendszeri és daganatos betegségek megelőzését, de emellett kedvező hatásuk lehet a magas vérnyomás, gyulladásos ízületi betegségek, fogászati betegségek megelőzésében is. Miután kedvezőtlen mellékhatás nem várható, csak a koffeintartalmat kell bizonyos fokig figyelembe venni, így napi 2-4 fekete, vagy zöld tea fogyasztása széles körben ajánlható.
Jótanácsok: Az fekete teát ne fogyasszuk éhgyomorra. A koffein tartós használata inzulinrezisztenciát okozhat, valamint az anyagcsere alulműködését vonhatja maga után. Ezért a fekete teát mértékkel fogyasszuk. Akik érzékenyek a stimulánsokra, mindenképp konzultáljanak kezelőorvosukkal, mielőtt fogyasztása mellett döntenek.
A fekete tea elkészítése: Személyenként 1 teáskanálnyi teára öntsön 2 dl lobogó vizet, majd hagyja állni 3-5 percig. Ezután a teafüvet vegye ki a főzetből, mert a túlzott áztatás kellemetlen kesernyés ízt eredményezhet. A különlegesebb teák pontos elkészítési módját feltüntetik a tea csomagolásán. A kész teát ízesítheti tejjel, cukorral, mézzel vagy citrommal.


Zöld tea
A zöld tea élettani hatásai:

Kísérletek bizonyították, hogy a zöld tea jelentősen csökkenti a karcinogének hatását a szervezetben, amit fehér egereken ki is próbáltak. A bőrrákos egerek állapota jelentősen javult, de a tea ráadásul segített lelassítani vagy megelőzni a gyomor- és tüdődaganatok kialakulását. A cigarettafüsttől tüdődaganatossá vált egerek 45%-a javulást mutatott. Japánban, ahol az emberek rengeteg zöld teát fogyasztanak, a tüdőrákosok halálozási aránya a legalacsonyabb a világon - annak ellenére, hogy a cigarettázás mértéke a japán férfiak között a legmagasabb! 

A kutatók megállapították, hogy a zöld tea tartalmaz egy, a polifenolok csoportjába tartozó, katekhin nevű vegyületet, amely antikarcinogén hatású, csökkenti a szív megbetegedésének lehetőségét, rákellenes, és visszaszorítja a fertőzésekre való hajlamot, távol tartja a meghűlést, a felfázást és az influenzát. A katekhin napozókrémbe vagy testápolóba keverve megakadályozza bizonyos bőrrákfajták kialakulását. A fekete tea 3-10%-nyi katekhint tartalmaz, az oolongokban 8-20% van, míg a zöld tea teljes súlyának 30-45%-át teszi ki. Az eltérő katekhin tartalom az eltérő feldolgozási folyamatoknak köszönhető.

A zöld teában igen nagy mennyiségben találhatunk vitaminokat, antioxidánsokat és ásványi sókat. C-vitamint a citromhoz hasonló mennyiségben tartalmaz. Igen magas arányban tartalmazza a B-vitamin féléket is. Napi 1 liter (5 csésze) zöld tea fedezi a szervezet B-vitamin szükségletének 10%-át, a magnézium 5%-át, a kálium 25%-át, a mangán 45%-át. Igen számottevő a természetes fluorid tartalma is.

Vizelethajtó, aminek méregtelenítő tulajdonságait köszönheti

Éberségnövelő, lecsökkenti az alvásszükségletet, kondícióban tartja az elmét

Látásjavító, megőrzi a szemgolyó nedvességtartalmát és fiatalságát

Kiválóan normalizálja az emésztést, rendezi a bélműködést

Kedvezően befolyásolja a magas vérnyomást, a koleszterin anyagcserét, ennek köszönheti infarktusellenes hatását, és ezért jó az agyvérzés és az érelmeszesedés megelőzésére.

Kínai kutatók alátámasztása szerint vese-, epe-, és a különböző hólyagkövek kialakulását is gátolja. Ez valószínű azért is igaz, mert Kínában nem ismerik ezeket a betegségeket.

Az orosz orvosok a zöld teát az egyik legfontosabb gyógynövényként tartják számon, stresszoldó és anyagcsere normalizáló hatását az orvosi egyetemeken is tanítják.

Mongol gyógyászok szerint a zöld tea rendszeres fogyasztása véd az általános allergiák ellen, megelőzi a fogszuvasodást, és igen erőteljes ráncoldó és öregedés gátló. Fiatal korban - hormonnormalizáló hatása miatt - megelőzi a pattanások kialakulását.

Zsíroldó hatását francia klinikai vizsgálatok igazolták. Bebizonyosodott, hogy aki rendszeresen fogyaszt legalább napi 5 csésze zöld teát, az nem hízik el, illetve ha már túlsúlyos, akkor havi egy-két kilogrammot tud fogyni, persze csak akkor, ha betartja az egészséges étkezés szabályait.

Jótékony hatását csak akkor tudja kifejteni, ha cukor és egyéb édesítőszer nélkül fogyasztjuk, ugyanis cukorral együtt savasítja a szervezetet!

Újabban a zöld tea porrá őrölt változatát kapszulázzák "szűztea" fantázianéven. De ne legyünk annyira lusták, hogy ezt a neves növényt kapszula formában vegyük magunkhoz, amikor főzete lényegesen hatásosabb, és jóval erőteljesebb a gyógyító és egészségmegőrző hatása is.

 A zöld tea elkészítése:

Teakészítéshez mindig alacsony ásványtartalmú tiszta klórmentes vizet használjunk.

A vizet ne mikróba, és ne műanyag vízforralóba melegítsük, hanem lehetőleg olyan rozsdamentes acél vízforralóban, amit csak erre a célra használunk.

A leforrázandó teamennyiség a zöld teák esetében 2 dl vízre számolva 1 teáskanál.

A tea áztatására a legmegfelelőbb a máztalan vörös, többször kiégetett agyagkanna, vagy raku. Fém vagy műanyag kannát semmi esetre se használj. Természetesen porcelánkannát használhatsz, de soha ne mosd el belülről, csak kiöblíteni szabad!

A vizet addig forrald, amíg nem zubog, majd vedd le a tűzről, és hagyd visszahűlni 70 fokra. csak ha visszahűlt, akkor öntsd rá a levelekre.

Azonnal fedd be, és mindössze 1-3 percig hagyd állni, majd szűrd le.

A zöld tea leveleit másodszor is le lehet forrázni, ugyanis a második forrázáskor egészen más hatóanyagok oldódnak ki belőle. Ilyenkor már 5-8 percig is ázhat a levél.

A zöld teát porcelán vagy máztalan agyag csészéből idd, ízesítés nélkül.

Tippek kezdő zöld tea fogyasztóknak

Aki még nem békült ki a zöld tea ízével, annak ajánlom, hogy fehér teával kezdje, ugyanis az egyáltalán nem keserű, sőt határozottan kellemes és bársonyos, édeskés íze van. Kóstold meg a Jin-csen-t (Yin Zhen, Ezüst Tű) vagy a Pai-mu-tan-t. Ha már ezt megszoktad, akkor jöhet a zöld. Én az ízesített virágos keverékekkel kezdeném, és nem rögtön a natúrral.

Kóstold meg a Szamurájt, vagy a Pouchong-ot, de finom a Lady Green keverék is. Különleges, de nagyon kellemes édeskés íze van a Genmaicha japán zöld teának, amelyben pirított barnarizs is van Bancha levelekkel. A Sencha fajták is lágyabb ízűek.

Ha már belejöttél, akkor jöhet a Dong Jang Dong Bai, a Tian Mu Quing Ding, és a Gunpowder.

Én a helyedben a Pu'erh-t sem hagynám ki. Fantasztikusan érett, édesen avarillatú föld íze van.


Fehér tea 
A fehér tea élettani hatásai bizonyítottan egyedülállóak. Természetes antioxidáns tartalma a zöld teában található mennyiség kétszerese. 
Nem csupán az ókori Kínában tisztelték kedvező hatásai miatt ezt a zöldes-fehér növényt, hanem napjaink modern kutatólaboratóriumaiban is bebizonyosodott: a fehér tea kiváló hatást gyakorol az emberi szervezetre. Ez elsősorban rendkívül magas antioxidáns-tartalmának köszönhető. (Az antioxidánsok megkötik a testünkben lévő, sejtromboló hatású szabad gyököket, amelyek nem csupán kisebb fertőzésekért vagy az öregedés felgyorsulásáért felelősek, de jelentős szerepet játszanak a daganatos betegségek kialakulásában is.) 

Felmérések szerint a gyakori teafogyasztók kisebb mértékben szenvednek szív- és érrendszeri betegségekben, és ritkábban kapnak infarktust. A fehér tea – fekete és zöld társához hasonlóan – a benne található alkaloidának köszönhetően enyhe élénkítő, s javítja a koncentrációs képességet is. Magas vitamin- és nyomelem tartalma révén rendkívül alkalmas és ajánlott arra, hogy a napi szükséges folyadékmennyiséget ilyen formában vegyünk magunkhoz.
A fehér teának különösen magas az aminosav tartalma és az aktív antioxidáns hatása. A fehér tea segíti a szervezet immunrendszerét a vírusok és a veszélyes fertőzéseket okozó baktériumok elleni harcban. Kiváló hatása miatt használják nyári nátha és fogfájás esetén. A fehér tea emellett fluoridban gazdag, így segít megelőzni a fogkő kialakulását. Mivel a fehér tea a legkevésbé fermentált a teák közül, így magasabb a polifenol tartalma, ezért a teák közül a leghatásosabb a rákos sejtek elleni küzdelemben. Tévhit, hogy a fehér tea nem tartalmaz teint. Koffein tartalma nagyon ideális, így megfelelő módon javítja a koncentráló képességet. A fehér tea alacsony nátriumtartalmú, viszont a káliumtartalma magas, ami az egészséges izomműködést segíti. 

A nyomelemek közül a fehér tea nikkel, króm, mangán és vastartalma jelentős. A vas jelentősége a vérszegénységben, a króm a vércukorháztartásban játszik szerepet, míg a mangán a csontanyagcserével kapcsolatban lehet fontos a szervezetnek. Nagyon kíméletes a gyomorhoz, mivel kevés a csersav benne. 

 

Elkészítése: A tealeveleket forró, de nem lobogó 70 Cº-os vízzel kell leönteni, majd 5-7 perc áztatás után fogyasztható. Mivel nem megy végig hosszas fermentációs folyamaton, ízvilága a fekete teákhoz képest kevéssé karakteres. Lágy, enyhén édeskés íze az elfogyasztását követően is hosszan érezthető még.


 Oolong tea
Az Oolong tea tulajdonképpen félúton van a zöld, és a fekete tea között. Ez abból ered, hogy ezt a teafajtát noha erjesztés alá vonják, de a folyamatot leállítják, mielőtt az erjedés, az oxidáció teljesen végbe menne. Ennek köszönhetően az Oolong tea szinte rendelkezik mind a zöld tea, mind a fekete tea értékes hatóanyagaival. 

Az Oolong tea levelei flavonoidokban gazdagok. A P-vitamin, a C-, és az E-vitaminokkal közösen segítenek a szívbetegségek megelőzésében. Az Oolong teában a szelén, mint antioxidáns, védi a szervezetet a rák kialakulásától. Megakadályozza a szabad gyökök oxidációját, azaz lassítja az öregedési folyamatot. Az Oolong tea rendszeres fogyasztása elősegíti a jobb anyagcserét, így hozzájárul a túlsúlyosság kialakulásának megelőzéséhez. A magas szelén tartalmú Oolong tea szabályozza a vércukorszintet, és jótékony hatással van a diabéteszes betegek kedélyállapotára is.
Az Oolong tea koffeint is tartalmaz. A koffein a központi idegrendszert stimulálja, és elősegíti a zsírok felszabadulását, valamint energiaként történő felhasználását. Az Oolong tea plusz energiához juttat minket, kihajtja a felesleges vizet, és segít a zsírégetésben is. Az Oolong tea koffeintartalmának köszönhetően javítja a mentális fókuszt is. A koffein segít stimulálni az elülső agykérget, ez pedig javuló koncentrációt, memóriát és gondolkodást eredményez. 

Az Oolong tea energiát szolgáltat az izmok számára, javítja az agyi funkciókat, megtisztítja szervezetünket a káros toxinoktól, és jó hatással van a szájüreg egészségére is. 

Jótanácsok: Az Oolong teát ne fogyasszuk éhgyomorra. A koffein tartós használata inzulinrezisztenciát okozhat, valamint az anyagcsere alulműködését vonhatja maga után. Ezért az Oolong teát mértékkel fogyasszuk. Akik érzékenyek a stimulánsokra, mindenképp konzultáljanak kezelőorvosukkal, mielőtt fogyaztása mellett döntenek.
Elkészítése: Tegyünk egy kannába, vagy szűrőbe 3 dl vízhez, egy teáskanál teafüvet. Öntsünk rá 90-95 C fokos vizet, hagyjuk állni 2-3 percig, majd szűrjük le.


 Rooibos tea
Az egészségre gyakorolt hatást nézve, a rooibos tea sem marad el a többi tea mögött. Sőt bizonyos szempontból még pozitívabb hatása is van.Az, hogy még nem épült be a köztudatba, úgy, mint a zöld tea, az annak köszönhető, hogy a rooibos tea nem tekint vissza olyan hosszú múltra, és jótékony hatásaira is többnyire csak az elmúlt évtizedekben derült fény.Ez a tea bőséges ásványi anyag forrásként szolgál, mert egy csésze rooibos tea (3 gr teafű 2 dl vízben) a következő ásványi anyagokat tartalmazza: 
0,07 mg vas
0,22 mg fluor
7,12 mg kálium
1,09 mg kalcium
0,07 mg réz
1,67 mg magnézium
0,04 mg mangán
6,16 mg nátrium
0,04 mg cink
99 féle illóolaj

Ezen kívül még tartalmaz C-vitamint, fenolkarboxilsavakat (gomba-, baktériumölő hatás, vírus szaporodásgátló hatás), görcsoldó hatású kvercetint és kvercitrint, P-vitamint (rutin), aszpalatint és notofagint (allergiás tünetek csökkentése), és flavonoidokat. 

A rooibos további előnyei:  
Alacsony tannin tartalom
Teljesen koffeinmentes

 

Elkészítése: Csészénként (2-2,5 dl) 1 púpozott teáskanál rooibos teafüvet, forrásban lévő vízzel leönteni, és 3-6 percig állni hagyni.


Mate tea
A mate tea hatóanyaga a matein, ami bár rokona a kávéban található koffeinnek, mégis másképpen hat szervezetünkre, mint a tea vagy a kávé. Nem pusztán élénkít, hanem szabályozza az idegrendszer működését: élénkít, ha fáradtak, lehangoltak vagyunk, és nyugtat, ha túlságon izgatottak. A mate tea kémiai tulajdonságaiban hasonlít a zöld teához, de annál táplálóbb. Jelentős mennyiségben tartalmaz ásványi anyagokat (káliumot, nátriumot, mangánt, magnéziumot) és vitaminokat (A-, B1-, B2- és C-vitamint, valamint riboflavint). Ideális energiaital a sport és a mozgás szerelmeseinek. Rendkívül hatásos és egészséges ital, mert 11 féle polifenolt tartalmaz. Ezek erős antioxidáns hatásuk révén védenek a szabadgyökök sejtkárosító hatása ellen, erősítve ezzel a szervezet természetes védekező képességét. A mate tea csökkenti az éhségérzetet, méregtelenít, serkenti a bélműködést és enyhén vízhajtó hatású.

Elkészítése:
A teát forró (70°C) vízzel öntsük le, és általában öt percig hagyjuk állni, majd szűrjük le. A mate teának üdítő, kicsit kesernyés íze van. A növény 196 különböző illó kémiai anyaga közül 144 a teában is megtalálható. Tetszés szerint ízesíthető: cukorral, mézzel, tejjel, nyáron gyümölcslevekkel.


 Lapacho tea
A lapacho tea a természetgyógyászatban anti-candida teaként is ismert, cukorbetegség kezelésére, immunrendszer erősítésére is szokták még javasolni.  
A hatóanyagok közös hatásának eredményeként a növény: 
Immunstimuláló: ez főleg a chinonoknak (alkaloidoknak) köszönhető, melyek kis koncentrációban (nanogrammnyi adagban), azaz még teában is képesek aktiválni a fehérvérsejtek (granulociták és T-limfociták) takarító- (fagocita) funkcióját. Ezért könnyebb a betolakodó kórokozók és a rossz (daganatos) struktúrájú sejtek eltávolítása.
Antibiotikus: segíti a szervezetet a baktériumok, vírusok és gombák legyőzésében.
Fokozza a sejtek anyagcseréjét: különösen a májsejtek méregtelenítő tevékenységét és a nyirokkal történő salakanyagtranszportot fokozza.
Daganatgátló: a Lapacho-alkaloidok (nanogrammnyi mennyiségben is) gátolják a daganatsejtek szaporodását. Ezenkívül az immunstimuláló hatásnak köszönhetően javul a szervezet ellenálló ereje, a salaktalanító funkciók támogatásával pedig könnyebbé válik a kemoterápia mellékhatásainak leküzdése. Ezenkívül magas ásványianyag- és nyomelemtartalmának köszönhetően elősegíti a vérképzést, tehát a vérkép regenerálódását.
Gyulladásgátló: ez a hatóanyagok antioxidáns (szabadgyök-fogó) tulajdonságával magyarázható. Csökkenti a sejtmembránok szétesését, és a belőlük keletkező gyulladáskeltő prosztaglandinok szintjét.
Fájdalomcsillapító: ez is a prosztaglandinok termelődésének csökkenésére vezethető vissza.
Fokozza a kiválasztást: serkenti a nyálkahártyák mirigyeinek nyákelválasztását, javítja a vizelet kiválasztását, a máj méregtelenítését, a nyirokkal történő salakanyag-eltávolítást.

Kúraszerűen érdemes fogyasztani. Általában 1 hónap rendszeres fogyasztás után egy pár napos szünetet igényel, majd újabb egy hónap fogyasztás javasolt. Csersav- és teinmentes tea, ezért nem lehet túláztatni. 

Az elkészítése kicsit körülményesebb, mint más fajtáknak, mivel fakéregről van szó, ezért sokkal lassabban készül el. Körülbelül, 5 perces főzést és minimum 20 perces letakart pihentetést szoktak hozzá javasolni. A másik módszer a 90 celsius fokos vízben való minimum 30 perces letakart áztatás, amit az igazi teások preferálnak inkább.


Gyümölcsteák
A tiszta gyümölcsteák nem tartalmaznak keserűanyagot és koffeint, így elkészítésük során sem kell óvatosan mérnünk az áztatás, forralás idejét, illetve attól sem kell tartanunk, hogy az esti órákban túlságosan felélénkítenek minket. A fekete teákat a teázás kedvelői gyakran éppen "ébresztő" hatásuk miatt fogyasztják, a gyümölcsteák elsősorban szomjoltóak - hidegen és melegen egyaránt -, illetve a gyümölcsök fontos nyomelemei még a forralás ellenére is jelentős mértékben megmaradnak, így szervezetünkbe jutnak. A gyümölcsteák alapját szárított, kandírozott gyümölcsök, virágszirmok, növényi részek és egyes gyógynövények változatos összetételű keveréke alkotja. 
A gyümölcsteák egészségvédő hatása a benne lévő gyümölcsökben rejlik. 

Nézzünk néhány gyakori gyümölcstea alkotóelemet:  
Csipkebogyó
A csipkebogyó átlagosan 200-1700 mg/100 g C-vitamint, 14 g/100 g cukrot, 3,5 g/100 g pektint, 5 g/100 g alma- és citromsavat, 4 g/100 g fehérjét, karotinoidokat, B1-, B2-, E-vitaminokat és ásványi anyagokat (pl. magnézium) tartalmaz.
A csipkebogyók teája a C-vitamin-tartalom miatt immunerősítő és roboráló hatású, influenzajárványok esetén megelőzésre, valamint náthás és lázas megbetegedések, legyengült állapotok kiegészítő kezelésére való. Serkenti a mellékvesék és a máj működését is. A csipkebogyótea gyenge hashajtóként és vizelethajtóként is ismert, ajánlott vesekő, vesehomok kezelésére is. Kevéssé ismert, hogy a csipkebogyók főzete külsőleg és belsőleg jól használható nehezen gyógyuló sebek, fertőzések kezelésére. A vadrózsa magvaiból nyert olajat a kozmetikai ipar hasznosítja a bőr regenerálására. 

Hibiszkusz

 Latin neve Hibiscus rosa-sinensis. Gyógyteákhoz a növény virágszirmait használják. Belsőleg alkalmazva jó köptető és köhögéscsillapító hatású. Torokgyulladásra is gyakran alkalmazzák. Önmagában kellemesen savanykás ízű, szomjoltó tea, ami nagyon jó hatással van az emésztőrendszerre.  
Bodza

 Gyógyászatban felhasználható része a virágzata és a bogyója. Virágzatát május, június környékén, érett bogyóit az augusztus-szeptemberi időszakban gyűjtik. A virágzat flavonoidokat (kvercetint, kempferolt), fahéjsav-származékokat, illóolajat és nyálkát tartalmaz. A bogyó gyümölcssavakat, C-vitamint, A-vitamint, flavonoidokat valamint antociánokat (szambucint) tartalmaz. A levél nagy koncentrációban tartalmaz kéksav-glikozidokat mint a szambunigrint. A bodzateát meghűléses megbetegedések, hurut esetén, izzasztószerként és immunrendszeri serkentőként használják. A bogyókból készített savanyú lekvár kiváló hashajtó, vizelethajtó. Használják még vértisztításra, köhögéscsillapításra. A leveléből készült tea pedig reumás bántalmakra nagyszerű gyógyír, de lázcsillapításra is ajánlják.

Elkészítése: 1 liter 100 C fokos vízben áztassunk 15-20 gr teát min. 10 percig.


Teával a nátha ellen
Ebben a zord téli időjárásban, gyakrabban leszünk betegek, főleg náthásak, mint az év más szakában, de az átmeneti enyhülés sem segít, mert az meg az influenzának kedvez. Ilyenkor (is) jól jön egy pohár tea, ami segít a betegségek megelőzésben, vagy a már kialakult betegség legyűrésében, de a betegség utáni lábadozás időszakában is. Nézzünk is mindjárt körbe, hogy mely teákra számíthatunk ilyenkor.

• bodza tea

• csipkebogyó tea

• kamilla tea

• hársfa tea

• borsmenta tea

• citromfű tea

• kasvirág (Echinacea) tea

• zöld tea

• mate tea

• lapacho tea

• rooibos tea
 



Gyógynövény teák

A természetes gyógymódokat kedvelők körében igen népszerűek a gyógyteák. A natúr gyógyteák egy gyógynövényből készült, élvezeti, vagy gyógyteaként iható, az általános közérzetet javító italok. A gyógyteákat, gyógynövényeket az emberiség már hosszú ideje használja különböző betegségek gyógyítására. A modern orvostudomány később bebizonyította ezeknek a természetes anyagoknak a jótékony hatásait. Ma már a legtöbb növénynek ismerjük a hatóanyagait, többet elő is tudunk állítani szintetikusan, azonban a növényekben található komplex hatóanyagrendszerek egymás hatásait emelik, emiatt különösen ajánlható a teák fogyasztása. Ezeket a teákat hatóanyag tartalmuktól függően használhatjuk meghűléses megbetegedésekre, szív-és érrendszeri megbetegedésekre, húgyúti fertőtlenítőként, vizelethajtóként, vagy a gyomor-bél rendszer megbetegedése esetén. 

A gyógynövényekből készült teákat nyugodtan ihatjuk az élvezet kedvéért, vagy fekete tea, esetleg kávé helyett is csupán a teázás öröméért, de ne essünk túlzásokba, napi egy-két csésze tea fölötti mennyiséget ezekből a füvekből csak akkor igyunk, ha egy hozzáértő szakember javasolja a kúraszerű alkalmazásra. A natúr teákat egyhuzamban csak 2-3 hónapig igyunk, aztán tartsunk szünetet. Belőlük teakeverék készítését is kerüljük, mert egyes alkotórészek, felerősítik, míg más összetevőik elnyomhatják egymás hatását. 

A gyógynövények gyógyászati célra történő felhasználása előtt feltétlenül kérje ki kezelőorvosa, gyógyszerésze véleményét, akik az állapotának, korának, gyógyszerszedési szokásainak ismeretében egyénre szabottan tud tanácsot adni, az alkalmazható gyógynövény(ek) módjáról, időtartamáról, készítmények hatásairól, vagy a alkalmazott gyógyszerekkel való kölcsönhatásokról!Az alábbiakban leírtak szükségesek annak mérlegeléséhez, hogy a felhasználó valamely gyógynövényt biztonsággal alkalmazhat-e orvosi ellátást nem igénylő panaszaira. 

Bármely összetevővel szemben tapasztalt egyéni túlérzékenység esetén a növény további felhasználása egészségre veszélyes, a jelentkező tünetekkel célszerű szakorvoshoz fordulni. Erős hatású szerek felhasználása gyógyászati célra csak orvosi előírás alapján és gyógyszerész által elkészített gyógyszerformában biztonságos.Várandósság és súlyos megbetegedések esetén a gyógynövény-terápia alkalmazása előtt nagyon ajánlott a kezelőorvos vagy gyógyszerész szakvéleményének kikérése. Belső vérzések, cukorbetegség, gyomor- és nyombélfekély, magas vérnyomás, migrén, bélszűkület, epilepszia, asztma, lázzal járó akut megbetegedések, krónikus vesebetegség és szívműködési zavarok stb. kizárólag növényi eredetű gyógyhatású termékekkel történő kezelése életveszélyes lehet. Azonban a gyógynövényi részekből készült szerek orvosi felügyelettel, a klasszikus gyógyszeres terápia mellett kiválóan kiegészíthetik az előírt terápiát. A gyógynövények felhasználásának meghatározott esetekben és állapotok mellett kisebb dózisban is lehetnek káros egészségügyi hatásai, ezért az alábbiakban leírtak alkalmazása, csak saját felelősségre történhet. A lehetséges kockázatokról és mellékhatásokról kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

Kamilla tea
A kamilla tea, a leginkább ismert és legtöbbet használt gyógynövény teánk. Szinte mindenki ismeri valamelyik pozitív hatását. Nem véletlenül, hiszen nagyon sok van neki, akár külsőleg, akár belsőleg alkalmazzuk. Íme néhány:
- gyulladásgátló hatás

 A kamillás gőzölés enyhíti a köhögést és a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit, és e megbetegedések esetén jól érvényesülhet az immunrendszeri működést serkentő hatása is. 

Továbbá igen hatásos a torok, száj, fogíny gyulladásos megbetegedéseinek gyógyításánál, mely esetekben a kamilla teával való gargalizálás, öblögetés a legcélravezetőbb. 
Inhalálószerként való alkalmazása hörghurut esetén ajánlott, tea formájában való rendszeres fogyasztása jó gyomorpanaszokra, bélgyulladásra, rosszullétre, hányingerre. 

A kamilla tea ideális a hasfájós gyermekek görcseiknek enyhítésére is. Külsőleg bőrbetegségeket, pattanást, tályogot, nehezen gyógyuló sebeket, körömágygyulladást kezelnek vele. A nőgyógyászatban is igen elterjedt a használata, főként menstruációs görcsök enyhítésére és a vajúdás idejének lerövidítésére alkalmazzák. Fürdők, öblítések, gőzfürdők formájában nagyszerűen eredménnyel alkalmazható az altesti gyulladások (hüvelygyulladás, aranyér, lábszárfekély) enyhítésére is. 
- enyhe nyugtatószer

 A kamillaolaj megnyugtat, és csökkenti az idegességet, sőt jótékony hatással van a hiperaktív gyerekekre is. A homeopátiában is használják, elsősorban a fájdalom iránti intoleranciánál.
Kamilla elkészítése:


Kamilla tea: Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 1-2 evőkanál szárított kamillavirágzatot. Hagyjuk állni kb. 10 percig, majd szűrjük le. Napi adag: 3-4 csésze. 

Kamillás fürdők: Lehet belőle kéz-, láb-, vagy ülőfürdőt készíteni. Két maréknyi virágzatot tegyünk a fürdővízbe.

Gargarizálás kamillával: 2-3 evőkanállal adjunk 1 dl vízhez, naponta többször használjuk öblögetéshez. 

Kamilla gőzölés (inhalálás): Tegyünk 3 evőkanál virágzatot egy lapos edénybe, forrázzuk le, és hajoljunk fölé. Fejünket törülközővel fedjük be, és kb. 10 percet inhaláljunk. Vírusos légúti fertőzések esetén naponta kétszer ajánlatos gőzölni. 

Borogatás kamillával: Tegyük a kamillát egy mullkendőbe, és forrázzuk le. A kamillás kendőt körülbelül 5 percig tartsuk a gyulladt bőrfelületen. 

Olaj: Morzsoljunk szét maréknyi kamillavirágzatot, keverjük össze 150 ml szójaolajjal, zárjuk le légmentesen üvegbe, és tegyük napos helyre. Naponta rázzuk fel, és ha sötétre színeződik az olaj, szűrjük át vászonruhán. A virágzatokat alaposan nyomkodjuk ki. Töltsük újra légmentesen zárható üvegbe.

Hársfa tea
A hársfa tea főként a légzéssel kapcsolatos panaszokon segít. Kiváló mandulagyulladás és a különböző szájinfekciók ellen. Felső légúti hurutok, lázas meghűlés, köhögés, gyulladások esetén izzasztó hatású. 

Segít a szervezetnek átvészelni a betegséget, tisztító hatása révén felgyorsítja azok lefolyását. 

Továbbá enyhe vizelethajtó és jó szívzavarok ellen is.

Jelentős még stressz-ellenes és nyugtató hatása is. A hársfa virágot gyakorta használják a gyógyászatban, mint nyugtató, lazító hatású anyag. A hársfa virág egyike azon nyugtató hatású anyagoknak, amit bárki, akár hosszú ideig is használhat. 
Hársfa tea elkészítése: 

Helyezzünk a csészébe 1 db filter tasakot, vagy 2 gramm hársfavirágzatot, amit forrázzunk le 2 dl vízzel. A forrázatot lefedve állni hagyjuk, majd ízesítve fogyasztjuk. Gyermekeknek gyengébb főzetet készítsünk. 

 
Túlzott fogyasztása megzavarhatja a szervezet hőháztartását.

Borsmenta tea
A borsmenta levele illóolajat (benne mentolt, mentont, mentofuránt), cseranyagokat, és flavonoidokat tartalmaz.

Gyógyhatása igen sokrétű: 

Hatásos meghűlés, nátha, influenza, légcsőhurut, torokgyulladás, rekedtség, étvágytalanság, gyenge gyomor, hányás, bélrenyheség, gyomor és bélhurut, felfúvódás esetén. 

Alkalmazzák még ideges gyomorgörcs, idegesség, szívidegesség, általános fájdalomcsillapítás, emésztőrendszeri és húgyúti fertőtlenítés, izzasztás, epekőképződés megelőzése és nehezen induló menstruáció elősegítése esetén is. 

Ezenkívül étvágyjavító, idegnyugtató, görcsoldó, epeműködést serkentő, szélhajtó, fájdalomcsillapító, erősítő, fertőtlenítő.  

Borsmenta elkészítése:


Borsmenta tea: Két teáskanálnyi szárított borsmentát forrázzunk le 1 csészényi forró vízzel, majd 5-7 perc után szűrjük le. 

Borsmenta Tinktúra: Öt evőkanál borsmentára öntsünk 100 ml pálinkát, és hagyjuk meleg helyen állni két hétig, majd szűrjük le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén kenjük be vele a halántékot. 

Illóolaj: Apróra vágunk 6-10 evőkanál borsmentát, és hozzákeverjük 100 ml olajhoz. Állni hagyjuk 3-4 hétig, majd leszűrjük. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén dörzsöljük be vele halántékunkat.

Inhalálás borsmentával: Tegyünk egy tálba 3 teáskanálnyi szárított borsmentát, és öntsünk rá forró vizet. Hajoljunk fölé, takarjuk be fejünket törülközővel, majd 10 percig inhaláljunk. Kiválóan alkalmazható légúti fertőzések esetén, valamint az eldugult orr járatainak tisztítására.

A tea túladagolása hasmenést okozhat. A teához nagymennyiségű zöldség és gyümölcsételek fogyasztása javasolt. Kisgyermekeknek nem adható! Epekő okozta fájdalom esetén csak orvosi felügyelet mellett alkalmazzuk! Lehetséges mellékhatás: Hosszabb ideig alkalmazva nagyobb adagban látási zavarokat okozhat!


Citromfű tea
A citromfüvet (Melissa officinalis) a nép mézfűnek, méhfűnek is hívja. A népi gyógyászat a citromfüvet szinte minden betegségre használja. 

A citromfű tea hatása:

Rossz közérzet esetén, gyomor- és bélpanaszoknál, epe- vagy májbántalmaknál, szívpanaszoknál, menstruáció alatt, és megfázásnál is segít a citromfű. Idegesség, álmatlanság ellen is jó. A tudomány is elismeri a citromfű különös hatásosságát. Nyugtató, görcsoldó, epehajtó, étvágyjavító és szélhajtó hatása bizonyított. Ehhez jön még a citromfű illóolaja, ami baktérium-, vírus-, sőt gombaölő hatású. 

A citromfűből vírusölő tulajdonsága miatt krémet is készítenek, mely jól alkalmazható az ajak herpesz esetén. A hivatalos orvoslás a citromfű alkalmazását a következő területeken javallja: idegrendszeri alapú alvászavarok, gyomor- és bélpanaszok, valamint étvágytalanság.

Citromfű elkészítése:

Citromfű tea: 1 csésze forró vízbe helyezzünk 3 teáskanálnyi citromfű-levelet, majd 10 perc állás után szűrjük le. Naponta 3 csészével (többször 1-1 csészével) fogyasszunk 4-6 héten át. Ideges állapotban, depresszió esetén igyuk. 

Citromfű fürdő: 1 l vízben forraljunk fel 10 evőkanál citromfüvet, majd 10 perc múlva szűrjük le. A főzetet öntsük a fürdővízhez, és vegyünk benne 10-20 perces fürdőt. 

Citromfű tinktúra: Öntsünk 100 ml vodkát 4 teáskanálnyi citromfűre, és hagyjuk állni két hétig meleg helyen, majd szűrjük le. Sötét, légmentesen záródó üvegben tároljuk. Fejfájás esetén dörzsöljük be a halántékot a tinktúrával, de herpesz esetén, illetve depresszió oldására is alkalmazható. 

Citromfű illóolaj: Övsömört is gyógyíthatunk vele; egy teáskanálnyi olívaolajhoz adjunk 5 csepp illóolajat, és masszírozzuk be a kívánt bőrfelületet. Feszültségoldásra is kiváló. 
Illóolaját belsőleg csak orvosi felügyelet mellett használjuk!


Kasvirág (Echinacea) tea
Az Észak-Amerikából származó bíbor kasvirág (Echinacea purpurea) az egyik legismertebb immunerősítő gyógynövényünk. 

A kasvirág nyáron virágzó, gyöktörzses, évelő növény. Nevét a görög echinos (sündisznó) szóból is származtatják, ugyanis a virág közepe egy összegömbölyödött sündisznóra hasonlít, másrészt utal arra is, hogy a virág – úgy, mint a sündisznó tüskéi – védelmet nyújt, mert segítségével szervezetünk ellenállóképességét jelentősen növelhetjük.

A kasvirág alkalmazásának múltja messzire tekint vissza, hiszen a fennsíki indiánok elsődleges orvossága volt sebesülésekre, rovarcsípésekre, valamint kígyómarásra. 

Manapság gyökerét, vagy az egész növényt használják fel, melyekből elsősorban alkoholos kivonat készül, de létezik kenőcs, tabletta, illetve szárított gyógynövényből készült teakeverék formában is. Ezek a készítmények enyhe meghűléses megbetegedések esetén kiegészítő és megelőző kezelésre alkalmasak. Széles körben alkalmazzák nátha, valamint influenzaszerű megbetegedések tüneteinek enyhítésére és a betegség időtartamának lerövidítésére. Külsőleg nehezen gyógyuló sebek, gyulladásos bőrbetegségek esetén is hatásos. 

A kasvirág legfontosabb hatóanyaga az immunstimuláns hatású arabinogalaktán nevű szénhidrát, amely rákötődik a szervezetbe bekerülő idegen vírusokra, baktériumokra és odavonzza az azokat elpusztítani képes fehérvérsejteket. Emellett fokozza a fehérvérsejtek szaporodását is, növelve ezzel a szervezet ellenállóképességét. Ezeket a hatásokat erősíti a kasvirág cikóriasav és echinakozid tartalma, melyek vírusgátló és bakteriosztatikus jelleggel bíró vegyületek. 
Kasvirág tea elkészítése 

A Herbária Patikájában megtalálható Bíbor kasvirág hajtás tea segítségével elősegíthetjük szervezetünk ellenállóképességének növelését. 1,5 dl forró vízbe tegyünk egy filter teát, majd lefedve hagyjuk hűlni. Cukorral, mézzel ízesítve, vagy ízesítés nélkül fogyasztható. 

Ne felejtsük el azonban, hogy a testi egészségen kívül a lelki kiegyensúlyozottság is fontos immunrendszerünk megfelelő, hatékony működéséhez. A helyes táplálkozás, a megfelelő mennyiségű vitamin és ásványi anyag bevitele mellett tehát érdemes a lelki terhelések mérséklésére is fokozottan odafigyelnünk ebben az évszakban.

 Bodza tea
 Gyógyászatban felhasználható része a virágzata és a bogyója. Virágzatát május, június környékén, érett bogyóit az augusztus-szeptemberi időszakban gyűjtik. A virágzat flavonoidokat (kvercetint, kempferolt), fahéjsav-származékokat, illóolajat és nyálkát tartalmaz. A bogyó gyümölcssavakat, C-vitamint, A-vitamint, flavonoidokat valamint antociánokat (szambucint) tartalmaz. A levél nagy koncentrációban tartalmaz kéksav-glikozidokat mint a szambunigrint. A bodzateát meghűléses megbetegedések, hurut esetén, izzasztószerként és immunrendszeri serkentőként használják. A bogyókból készített savanyú lekvár kiváló hashajtó, vizelethajtó. Használják még vértisztításra, köhögéscsillapításra. A leveléből készült tea pedig reumás bántalmakra nagyszerű gyógyír, de lázcsillapításra is ajánlják.

Elkészítése: 1 liter 100 C fokos vízben áztassunk 15-20 gr teát min. 10 percig.

Csipkebogyó tea
A csipkebogyó átlagosan 200-1700 mg/100 g C-vitamint, 14 g/100 g cukrot, 3,5 g/100 g pektint, 5 g/100 g alma- és citromsavat, 4 g/100 g fehérjét, karotinoidokat, B1-, B2-, E-vitaminokat és ásványi anyagokat (pl. magnézium) tartalmaz.
A csipkebogyók teája a C-vitamin-tartalom miatt immunerősítő és roboráló hatású, influenzajárványok esetén megelőzésre, valamint náthás és lázas megbetegedések, legyengült állapotok kiegészítő kezelésére való. Serkenti a mellékvesék és a máj működését is. A csipkebogyótea gyenge hashajtóként és vizelethajtóként is ismert, ajánlott vesekő, vesehomok kezelésére is. Kevéssé ismert, hogy a csipkebogyók főzete külsőleg és belsőleg jól használható nehezen gyógyuló sebek, fertőzések kezelésére. A vadrózsa magvaiból nyert olajat a kozmetikai ipar hasznosítja a bőr regenerálására.

Hibiszkusz tea
Latin neve Hibiscus rosa-sinensis. Gyógyteákhoz a növény virágszirmait használják. Belsőleg alkalmazva jó köptető és köhögéscsillapító hatású. Torokgyulladásra is gyakran alkalmazzák. Önmagában kellemesen savanykás ízű, szomjoltó tea, ami nagyon jó hatással van az emésztőrendszerre.


 Kombucha tea
A kombucha tea már legalább kétezer éve segíti az emberiséget az egészséghez. Népszerűségét kiváló hatásának köszönheti, és annak, hogy szinte minden betegségre ajánlják. 

Gyakran emlegetik úgy is, mint kombucha gomba tea, holott valójában nem is a klasszikus értelemben vett gombákhoz tartozik. Ugyanis a kombucha nem más, mint egy különleges élesztőgomba-kultúra és számos baktérium egyvelege. A benne lévő élő organizmusok azok, amik a kombuchát ilyen hatásossá teszik. 

A kombucha tea vízből, cukrozott zöld, fekete vagy gyógynövény teából, kész kombucha teából, és kombucha élesztőgomba-kultúrából készül, a megfelelő eljárással.  

Mire jó a kombucha tea? 
Elsődleges hatása, hogy helyreállítja a bélflórát,
Javítja a vérkeringést,
Csökkenti a stressz negatív hatásait,
Gyógyítja az ízületi gyulladást, enyhíti az izomfájdalmakat,
Jól alkalmazható különböző emésztési problémákra,
Segít a testsúly normalizálásában,
Erősíti az immunrendszert,
Természetes antibiotikus hatással bír,
Jó méregtelenítő,
Külsőleg alkalmazva jó különféle bőrbetegségekre, 
Candida-, és parazitaellenes hatású.

Hogyan alkalmazzuk a kombucha teát?

Jó tudni, hogy a kombucha mindenkire másképp hat, mivel minden szervezet (noha az alapok azonosak) más és más. Általánosságban elmondható, hogy napi 1,5 dl kombucha tea fogyasztása javasolt a főétkezések után. Ezt lehet saját szükségleteinkhez igazítani. A kezdeteknél fontos a fokozatosság elve, mert a hirtelen túl sok kombucha tea fogyasztás hasmenést okozhat. Érdemes napi 6 evőkanálnyi mennyiséggel kezdeni, és sok vizet fogyasztania nap folyamán. Később,ha már hozzászokott a szervezetünk, akkor emelhetjük az adagot egyéni szükségletünk szerint. Kúraszerűen érdemes fogyasztani (mint szinte minden más gyógyhatású terméket), 3-6 hónap fogyasztás után 1 hónapnyi szünetet javasolt tartani. 

Jótanácsok: 

Aki házilag szeretne kombucha teát készíteni, az jól nézzen utána a pontos készítésnek, és minőségi, megbízható helyről szerezzen be minden fontos összetevőt, mert az otthoni készítésnél fellépő hibák, hiányosságot (pl. a sterilitásban) többet ártanak, mint használnak, sőt még veszélyessé is tehetik a fogyasztást!!!


 Körömvirág tea
A körömvirágot, latin nevén Calendula Officinalis-t, már nagyanyáink is használták a bőrre gyakorolt pozitív hatása miatt. A római katolikus vallásban is találkozhatunk vele, mint Boldogasszony füve.

A körömvirág gazdag jótékony alkotóelemekben. Többek között van benne számos illóolaj (calendulin), béta-karotin, és karotionidok, flavonoidok, poliszacharidok, szaponin, isoquercitrin, rutin, lupeol . 

A körömvirág tea pozitív hatásai: 
- kiválóan tisztítja a testet,

- méregteleníti és védi a májat, 

- hatásos epehólyag-gyulladás esetén, 

- jótékonyan hat a gyomor-, és bélbetegségekre, különösen gyomor-, és hólyaghurutra

- jól oldja a görcsöt, és fertőtlenít is,

- mérsékli a lázat és enyhíti a torokfájást, 

- enyhíti a menstruációs és változó kori panaszokat, 

- eredményes különböző bőrbetegségek kezelésében, mint az ekcéma, bőrgyulladások, fekélyek... 

- kiváló sebgyógyító szer, és alkalmas bőrkiütések, bőrégés kezelésére is,

- immunerősítő.

A körömvirág tea fogyasztása: 

1 teáskanál körömvirágot öntsünk le 2,5 dl forrásban lévő vízzel, lefedve hagyjuk ázni 5-10 percig. Ezután szűrjük le. Javasolt adagja napi 2-3 csésze. 

Körömvirág krém készítése: 

Hozzávalók: 30 g szárított, vagy 60 g friss körömvirágszirom 250 ml napraforgóolaj (bio boltban vásárolt) méhviasz (ízlés szerint) 1 teáskanál búzacsíra olaj 

Elkészítés: a körömvirágot szorjuk egy széles szájú üvegbe öntsük rá az olajat tegyük az ablakba,és hagyjuk állni 3 hétig Ügyeljünk arra,hogy a virágot mindenütt befedje az olaj,és naponta rázzuk fel 3 hét után egy tiszta ruhán keresztül szűrjük le,és a szirmokból nyomkodjuk ki az olajat Az olajat a méhviasszal gőz felett olvasszuk össze Ha keményebb állagú krémet szeretnénk,olvasszunk hozzá több méhviaszt tegyük hozzá a búzacsíra olajat, ami természetes tartósítószer is egyben magas E-vitamin tartalma miatt. Egy kistányérra cseppentsünk,majd tegyük be pár percre a hűtőbe,így meg tudjuk nézni a krém állagát! Majd töltsük tiszta üvegcsébe.


 Fogyi tea recept
Hozzávalók:
szűztea 
ginsang 
zöldtea 
citromfű 
borsmenta 
grapefruit 
citrom 
ananász 
méz 
ananászlé 
MINDENBŐL 1-1 DB

Elkészítés:
Fél liter vizet felforralod >teafiltereket beleteszed> 20 percig állni hagyjuk. 
Egy nagyobb edénybe belerakod a darabokra szedett grapefruitot és ananászdarabokat.Leturmixolod>kifacsart citromlé>1 kanál méz>fél liter ananászlé>kihült tea>összekevered és palackozod. 
Hütőben tárolva naponta fél liter .


 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 85
Tegnapi: 128
Heti: 650
Havi: 3 783
Össz.: 1 671 696

Látogatottság növelés
Oldal: Tea
Soniboy honlapjára tévedtel! - © 2008 - 2024 - soniboy.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »