Az alábbiakban tíz olyan tanácsot gyűjtöttünk össze, amelyek megkönnyítik a felesleges kilók leadását és az ideális testsúly megtartását. S ráadásul még a magas vérnyomás szabályozásában is segítenek.
Jó tanácsok
Az alábbiakban tíz olyan tanácsot gyűjtöttünk össze, amelyek megkönnyítik a felesleges kilók leadását és az ideális testsúly megtartását. S ráadásul még a magas vérnyomás szabályozásában is segítenek.
1. Frissen a legjobb
Ha az étrended alapvetően gyümölcsökből, zöldségekből, halból, szárnyasokból áll, és kerülöd a feldolgozott élelmiszereket, az édességeket és a tápanyagoktól megfosztott, finomított gabonatermékeket, szinte észrevétlenül szabadulhatsz meg a kilóktól.
2. Nem mindegy, milyen zsír
A tejtermékekben és a zsíros húsokban lévő telített zsírsavak energiatartalma magas, és növelik a szívbetegségek kockázatát. Vannak azonban olyan zsírok, például az olívaolajban és a diófélékben is megtalálható omega-3 és egyszeresen telítetlen zsírsavak, amelyek kifejezetten előnyösek a szív számára.
3. Mértéktartó adagok
Az elmúlt húsz évben az egy adagnak tekintett ételmennyiség alaposan megnőtt, mégis sokan engedelmesen az egészet eltüntetik a tányérjukról, mintha a szüleik még most is árgus szemmel figyelnék őket. Szokd meg, hogy csak a felét vagy a háromnegyedét fogyasztod el a kitálalt adagnak, és közben az ételre koncentrálsz: rágd meg alaposan az ennivalókat, és egyél lassan, hogy agyad idejében megkapja a jelzést arról, hogy te már jóllaktál. Az is segít, ha asztal mellett, nyugodt környezetben, barátaid vagy családod körében étkezel.
4. Reggeli mindennap
A klinikai vizsgálatok szerint ez jó fogyók*rás stratégia, többek között azért, mert segít elkerülni a délelőtti nassolást. Legjobb, ha valamilyen rostokban gazdag élelmiszerrel kezded a napot, például teljes kiőrlésű pirítóssal vagy gabonapehellyel, egy kevés fehérjét tartalmazó étellel, mondjuk földimogyoróvajjal vagy sovány sajttal, valamint egy falat gyümölccsel vagy egy pohár cukrozatlan gyümölcslével.
5. Egészséges csemegék
Ügyelj rá, hogy mindig legyen nálad valamilyen egészséges harapnivaló. Tarts otthon vagy a munkahelyeden aszalt gyümölcsöt, például sárgabarackot, fügét vagy szilvát, sózatlan mogyorót és joghurtot. Ezek remekül csillapítják az éhséget, ugyanakkor nem telítenek el annyira, mint egy csomag burgonyaszirom.
6. Alacsony „energiasűrűségű” ételek
Az amerikai táplálkozástudományi szakemberek körében manapság az egyik legdivatosabb kifejezés az energiasűrűség, amely közvetve az élelmiszerekben lévő víz mennyiségére is utal. Minél magasabb egy étel víztartalma, annál alacsonyabb az egységnyi tömegre jutó energiaértéke („energiasűrűsége”), és annál többet lehet belőle enni. Másként fogalmazva ez azt jelenti, hogy sokkal kevesebb kalória elfogyasztásával érezheted jóllakottnak magadat. Például egy tányér tyúkhúsleves vagy néhány friss gyümölcs ugyanakkora kalóriaértékű, mint egy kis csomag burgonyaszirom, mivel a levesnek és a gyümölcsnek egy kalóriára vetítve nagyobb a tömege.
7. A folyadék is számít
A kávéhoz például teljes tej helyett (212 kilokalória) zsírszegény tejet öntsön (167 kilokalória). Ezzel ugyan csupán 45 kalóriát takarítasz meg, de sok kicsi sokra megy. Ha nem figyelünk oda – ami könnyen megeshet, hiszen a folyadék nem kelt olyan teltségérzetet, mint a szilárd táplálék -, az italból nyert kalóriaértékek gyorsan összeadódnak.
8. Tényleg éhes vagyok?
Sokszor előfordul, hogy valójában nem is vagyunk éhesek, mégis a konyhában találjuk magunkat. Ilyenkor a legtöbbször csak a munkahelyi csalódásokat vagy egy rosszul sikerült nap kudarcát szeretnénk feledni. Ám a kilók szinte észrevétlenül szaporodnak, valahányszor megadjuk magunkat ennek az érzelmek vagy tudatalatti folyamatok által kiváltott éhségnek. Ha legközelebb megkívánsz egy kis fagylaltot, gondolkodj el egy pillanatra, mire is vágysz igazán. Lehetséges, hogy ha veszel egy forró fürdőt, papírra veted, amit érzel, vagy egy jót sétálsz, könnyebben fel tudod dolgozni a problémádat és nem akarsz majd vigaszt keresni a nassolásban.
9. Étkezési napló
Jegyezz fel minden ételt, amit elfogyasztottál. Sokan azok közül, akik sikeresen megszabadultak súlyfeleslegüktől, még azután is naplót vezetnek minden egyes étkezésükről, hogy elérték céljukat.
10. Az energia leadása
A fogyás alapelve egyszerű: kevesebb energiát kell bevinni a szervezetbe, mint amennyit elégetünk. Ahelyett, hogy koplalással kínoznád magadat (amiről már bebizonyosodott, hogy alkalmatlan módszer a fogyásra), igyekezz minél többet mozogni. Keresd az alkalmakat a hétköznapi életben, a buszról szállj le egy-két megállóval előbb, és ne a liftet használd, hanem a lépcsőt.
----------------------------------------------------------------------------------------------
20 biztos fogyókúrás tipp
Igyál meg minden nap legalább nyolc pohár vizet az étkezések között, illetve egy nagy pohár vizet az étkezések előtt húsz-harminc perccel. Az ásványvíz mellett ihatsz gyógyteát, gyümölcs- és zöldségleveket is. Fontos tudnod, hogy ha a fogyókúra mellett edzel is, még több folyadékra van szükséged.
2. Ne kevesebbet, többet egyél!
Ha fogyókúrád ideje alatt kevesebbet eszel, anyagcseréd lelassul, ami egyenes út a súlygyarapodás felé. Az anyagcseréd helyes működése, illetve vércukorszinted egyensúlya érdekében egyél a nap folyamán minél több alkalommal, rendszeres időközönként.
Minden étkezést kezdj egy kis bögre levessel. A leves eltelít, így nem leszel annyira éhes, és jóval kevesebbet fogsz enni a főmenüből.
Gyakran a negatív érzelmek, például a stressz, az unalom, a düh és a magány vezetnek oda, hogy nagy mennyiségben vegyél magadhoz egészségtelen ételeket. Ha tudatosan próbálod elsajátítani azt a képességet, hogy étel nélkül szállj szembe mindezekkel, hosszútávon biztosíthatod magadnak a karcsúságot.
Lehetőleg ne igyál nagy mennyiségű folyadékot az étkezések alatt – még vizet se. Igyál inkább az étkezések előtt fél órával, étkezések alatt pedig csak kortyolgass. Fontos, hogy szénsavas üdítőt semmiképp sem szabad innod a fogyókúra alatt.
Ha le akarod adni a plusz kilókat, és nem akarod, hogy gyomrod egész nap korogjon, stabilizálnod kell a vércukorszintedet, amihez pedig elengedhetetlen, hogy a főétkezések között, délelőtt, illetve délután nassolj egy kicsit. Persze válassz egészséges finomságokat, például gyümölcsöt vagy zöldséget.
7. Lassíts!
Egyél mindig nagyon lassan, ugyanis legalább húsz perc szükséges ahhoz, hogy ne csak a gyomrod, de az agy is azt érezze, hogy jóllaktál. Emiatt, ha gyorsan eszel, könnyen túllépheted a megengedett mennyiséget.
Mindig egyél az asztalnál, és koncentrálj magára az étkezésre. Ha például tévénézés közben eszel, lazán hátradőlve a kanapén, könnyen azon kaphatod magad, hogy nem figyeltél, és már a harmadik adag sütid is elfogyott.
Ha nem is edzel rendszeresen, fontos, hogy egész nap mozogj, és ne lassulj le túlságosan, legyen szó akár bevásárlásról, lépcsőzésről, vagy éppen egy kiadós sétáról.
Találd ki előre, hogy mit fogsz enni másnap, így könnyebben ellenállhatsz a kísértésnek. Ha a munkahelyeden eszel, csomagold el, ami a vacsorából maradt, vigyél gyümölcsöt, zöldséget, levest vagy salátát, növényi magvakat és gyógynövényes teafiltert.
Ha úgy mész el bevásárolni, hogy közben éhes vagy, nehezen kerülheted el, hogy minden, amit megkívánsz, a kosaradban landoljon. Ezért mindenképp egyél előtte, illetve készíts bevásárló listát, és szigorúan tartsd magad ahhoz.
12. Nyers erő
Bármit főzöl is, tálalj hozzá mindig olyan ételt is, ami nyers, és alaposan meg kell rágni. Még a leves mellé is válassz egy kis darab nyers zöldséget. Ha ugyanis jól megrágod az ételt, az emésztőenzim-termelődés serkentésével nagyban hozzájárulsz anyagcseréd kiegyensúlyozott működéséhez.
Ha megéheznél, egyél olyan leveseket, vagy igyál olyan turmixokat, melyek kalóriaszegények, viszont könnyen eltelítenek. Válassz például krumplilevest vagy tejes gyümölcsturmixot. Ha már reggelire fogyasztasz belőlük, valószínűleg kevesebbet fogsz enni a nap folyamán.
Ha legkésőbb fél 11-kor lefekszel aludni, elegendő időt hagysz testednek – májadnak –, hogy nyugodtan elvégezze az általában 11 óra és hajnali 2 óra között zajló napi méregtelenítést. A máj egészséges működése pedig alapfeltétele az egészséges emésztésnek.
Próbálj meg minden nap ugyanakkor enni. A rendszertelen evés vércukorszint-ingadozáshoz, hirtelen feltörő éhségérzethez, valamint az anyagcsere-működés lelassulásához vezethet.
Tartsd meg a régi mondás elveit, vagyis reggelizz, mint egy király, ebédelj, mint egy polgár, és vacsorázz, mint egy koldus. Nagyon fontos, hogy vacsorára jóval kevesebbet egyél, mint ebédre.
17. Vacsorázz korán!
Fontos, hogy elegendő időt biztosíts emésztésednek a táplálék feldolgozására, a salakanyagok kiürítésére, illetve a pihenésre, ezért este hat és hét után már semmiképp se egyél.
Egyél olyankor, amikor nyugodt vagy, és semmiképp se állj neki főétkezésnek, amikor túlságosan feldúltnak érzed magad. Ha nem tudsz megnyugodni, jobb, ha a túl nagy mennyiség elfogyasztása helyett egy egyszerű levest vagy egy pohár gyümölcslevet választasz.
Ugyan nem árt sokszor enned a nap folyamán, azonban mindig csak kis adagokat fogyassz. Hogy elkerüld a kísértést, válassz egy kisebb tányérat, és mindig csak azt pakold tele.
Ne mérd meg magad minden egyes nap végén, hiszen, ha nem tapasztalsz rövid idő elteltével látványos eredményt, könnyen elkeseredhetsz. Emellett fontos, hogy egy valódi fogyókúra és az egészséges táplálkozás nem a kilók és a kalóriák számolgatásán, hanem egy új, egészséges életstílus elsajátításán alapszik.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Kullancs kisokos
A hazai kullancsok jelenlegi ismereteink szerint kilencféle betegséget terjeszthetnek, melyek közül egyet vírus, egyet egysejtű parazita, a többit baktériumok okoznak.
A kullancscsípés nagy ijedtséget okoz, pedig ez a riadalom elkerülhető, ha megismerjük a kórokozókat. A kullancsokban tucatnyi baktérium, vírus és egysejtű is gazdára lel.
A vírusos agyvelőgyulladás (kullancsencephalitis) védőoltással megelőzhető, a többi betegség pedig antibiotikummal gyógyítható. Tehát nem állunk tehetetlenül a betegségekkel szemben: többségüket eredményesen lehet kezelni, amelyiknél pedig nincs specifikus kezelési lehetőség, azzal szemben hatásos védőoltással rendelkezünk.
A kullancsok által terjesztett fertőző betegségek többsége a csípés után 3-30 nap között jelentkezik.
Mit kell figyelni? Mi a teendő?
Először is, ha lehet, védekezzünk a kullancscsípés ellen. Ez a legjobb megelőzés. A megfelelő öltözék (pl. nadrágszárra felhúzott zokni, nadrágba betűrt ing), a kullancsot távol tartó riasztó kenőcsök krémek 3-4 óráig hatásosak, utána ismételni kell használatukat. Tévhit, hogy a "polybé" tabletta riasztja a kullancsokat, ezzel szemben biztosan kellemetlen vizelet- és testszagot okoz.
Ha nem sikerült megelőzni a csípést, mielőbb el kell távolítani a kullancsot. Minél tovább tartózkodik a kullancs a bőrben, annál nagyobb a fertőzés esélye. A napi "kullancsvizit" célszerű minden kirándulás, kertészkedés, erdei-mezei munka után. A gyermekek fehér bőrén a szülő könnyen észreveszi a kifejlett kullancsot. A kullancslárva észrevételéhez azonban nagyon jó szem kell. Egy alkalommal csecsemő tanácsadáson egy anya mutatta a 8 hónapos csecsemője nyakát, hogy ott lát "valamit". Az alig 1 milliméteres "valami" a mikroszkóp alatt vizsgálva kullancslárvának bizonyult.
A kullancs eltávolítása nem orvosi feladat. Egy egyszerű csipesszel mindenki elvégezheti. A gyakorlott vadászok, erdőn dolgozók között akad, aki a kés hegyével is ki tudja emelni a bőrbe fúródott kullancsot. Ha eltávolításkor a kullancs feje bennszakad, akkor sincs baj. Két hét alatt idegentestként (mint egy szálka) kilökődik. Ellenben, ha megpróbáljuk tűvel vagy egyéb eszközökkel kiszedegetni a fej darabkáit, menthetetlenül befertőzzük a csípés helyét, aminek bőrgyulladás, esetleg orbánc lesz a következménye. Jegyezzük fel a kullancscsípés és az eltávolítás idejét (erre a későbbiekben szükség lehet). A kullancsbetegségek többsége két héten belül jelentkezik. A legfontosabb tünetek: láz, fejfájás, bőrpír, nyirokmirigy-duzzanat.
Mi látható a kullancscsípés helyén?
Az eltávolított kullancs helye lehet teljesen békés, reakciómentes. Máskor, főleg, ha a kullancs hosszabb ideig volt a bőrben, lencsényi halványpiros göb látható. A kullancs nyálára érzékeny személyekben 2-3 cm-es élénkpiros viszkető folt jelentkezik, amely a következő 2-3 nap alatt magától elhalványodik. Ettől sokat megijednek, pedig ez nem Lyme-kór. Azonban a csípés után legalább 3 nappal, esetleg hetekkel később kezdődő, fokozatosan növekvő, vándorló bőrpír a Lyme-kór korai tünete, amely kezelést igényel.
Milyen jelentősége van a láznak?
A kullancsok által terjesztett fertőző betegségek további fontos tünete lehet a láz, különösen kullancsencephalitisben és tularemiában, de a ritkább kullancs terjesztette betegségekben is. A Lyme-kórra viszont nem jellemző a láz.
Milyen betegségekre utal a nyirokmirigy-duzzanat?
A nyirokmirigy-duzzanat a kullancscsípéshez legközelebb eső régióban tularemiában (nyúlpestis), bartonellosisban és TIBOLA -fertőzésben fordul elő. Fontos azonban tudni, hogy a nyirokmirigy-duzzanat számos más fertőző és nem fertőző betegség kísérő tünete lehet, ezért az orvosi vizsgálat elengedhetetlen.
Ízületi és más mozgásszervi panaszok
Heveny lázas betegség kezdetén nem ritka a végtagfájdalom (pl. influenza, egyéb légúti fertőzések), amely azonban a lázcsillapodással egyidejűleg fokozatosan elmúlik. A kullancsencephalitis kezdetén is jelentkezhet végtagfájdalom. A Lyme- kór késői tünetei között előfordulhat egy-egy nagyízület fájdalmas duzzanata. A szimmetrikus (kétoldali) ízületi fájdalom azonban nem jellemző a Lyme-kórra.
A kullacsok terjesztette betegségek lappangási ideje 3 nap és egy hónap között van. Egy hónapnál hosszabb lappangási ideje csak a késői Lyme-kórnak van. Ennek felismeréséhez infektológus szakorvos segítségét célszerű igénybe venni.
Az ország erdeiben és bokros-csalitos tájain, főleg a Nyugat-Dunántúlon, igen elterjedtek a kullancsok. A legtöbb megbetegedést Zala, Somogy, Vas, Győr-Moson-Sopron megyéből jelentik. Kullancscsípés azonban a kiskertben és városi (fővárosi) parkban is szerezhető!
Védőoltás vírusos agyvelőgyulladás ellen
A kullancsencephalitis súlyos idegrendszeri tünetekkel, nem ritkán izombénulással és kellemetlen maradványtünetekkel járó betegség. Minden korosztályt érinthet, de legsúlyosabban a felnőtt férfiak betegednek meg. A megfigyelések szerint a gyermekek betegsége enyhébben zajlik.
A kullancsencephalitis elleni védőoltás jó 15 éve hozzáférhető a hazai gyógyszertárakban. Az oltási sorozat három adagból áll: az első oltás után 1, majd 12 hónap múlva, ezután pedig háromévenként egy újraoltás szükséges.
A gyorsított immunizálás azok számára javasolt, ahol nincs idő az egy hónap kivárására. Ebben az esetben az első oltás után 1 héttel kapják a másodikat, újabb két hét múlva a harmadikat, majd 12 hónap múlva a negyediket. Ettől kezdve szintén háromévenként ajánlatos az emlékeztető oltás.
Felnőttek és gyermekek számára külön oltóanyag van forgalomban. Az oltási reakció enyhe: az első oltás napján magától múló hőemelkedés és fejfájás jelentkezhet, a többi oltásnál még ennyi reakció sincs. Az oltás helye 2-3 napig érzékeny. Szabályszerűen oltott felnőtt esetében gyakorlatilag nem fordul elő kullancsencephalitis.
A kullancsok hozzátartoznak a környezetünkhöz. Kiirtásukra tett minden kísérlet sokkal nagyobb környezeti kárral járna, mint megtanulni a védekezést, amellyel az általuk terjesztett betegségek elkerülhetők.
Manapság már nem csak az erdőkben, kirándulások alkalmával találkozhatunk kullanccsal, hanem a falvak udvarain, a nagyvárosok ligetein is, sőt, a tömbházak kertjeibe is bemerészkednek, befészkelnek, szaporodnak. Mivel egy kullancsa anyuka egy szezonban több, mint 2000 kis kullanccsal jutalmazza meg a környezetét, így előbb-utóbb minden kisgyermekes anyuka kénytelen találkozni ezzel a jelenséggel. Kiírtani nem nagyon lehet őket, ezért meg kell tanulnunk, hogyan távolíthatjuk el magunkból, gyermekeink bőréből a kullancsokat.
Bevallom, nekem ez fölöttébb gusztustalan történet, mivel irtózom a rovaroktól, bogaraktól, de talán ezt a félelmem hajlandó vagyok rövid időre legyőzni, ha gyermekem egészségéről van szó.
Patikában kapható, használata egyszerű, és még a fránya kis döghöz sem kell hozzáérni. Amolyan golyóstoll formájú, a tetején lenyomunk egy gombot, és az alján egy fogószerkezet kinyílik, amivel a kullancs grabancát elkapjuk, majd egyszerűen 3-4-et csavarunk az óramutató járásával ellentétes irányban, és már kinti s van.
Igen ám, de a szerkezet láttán egy bölcsis korú kismanó messzire szalad, és nehéz megmagyarázni, hogy most nem Őt fogjuk megcsípni vele, hanem csak a rovart vesszük ki. Próbálkozzunk tehát valami barátságosabb módszerrel, ha ez nem jönne be.
Nem igazán a legjobb módszer. A nyál, olaj, zsír a kullancs légzését akadályozza, és arra stimulálja, hogy a gyomrában, belében lévő, már kiszívott vért visszaöklendezze a sebbe, ezáltal a fertőzött kórokozók is a gyerek szervezetébe juthatnak, így ha lehet, akkor kerüljük ezt a fajta kullancskiszedést.
Egy nem lapos fejű csipeszt választva (ami a potrohát kilapítva, abból visszanyomja az esetleg fertőzött béltartalmat) egyszerűen a bőrhöz minél közelebb megcsípjük a kullancsot, és kitépjük a bőrből. Ez a módszer azoknak jó, akiknek nincs kullancskiszedőjük, de van csipeszük, viszont ettől is éppen úgy félnek a gyerekek.
Cérnából hurkot képezünk, amit a kullancs nyakára tekerünk. A hurkot megszorítva megakadályozzuk a potrohból a visszaáramlást, majd egyszerűen kitépjük a kullancsot. Talán ez a legbarátságosabb módszer, amitől nem félnek a legkisebbek sem, és a fertőzésveszély is a legkisebb.
A kitépős és nem kitekerős módszereknél az a gond, hogy a szívószerv, vagy esetleg az egész fej beszakadhat. Egy hatalmas tévhit, hogy ez akkor fertőző, és bármi baja lesz tőle akár felnőttnek, akár gyereknek. Ezt az apró szarudarabot a szervezet úgy érzékeli, mint egy pici szálkát, és néhány nap alatt kilöki magából. További teendőt nem igényel.
A kullancs eltávolítása után a kullancs helyét mindenképp fertőtlenítsük betadinnal, alkohollal, vagy jóddal. A betadin oldat recept nélkül kapható a patikákban és használata során nem csípi a sebet, ezért kisgyermeknél jól alkalmazható