Teák
Citromos-narancsos tea
Kalória: 27 kcal
Hozzávalók:
7,5 dl erős tea
2 evőkanál cukor
1 dl narancslé
5 cl citromlé
1 evőkanál narancs reszelt héja
Elkészítés: A teát a cukorral meg a narancs- és a citromlével összekeverjük. Tűzre tesszük, összemelegítjük, de nem forraljuk föl. Tűzálló csészékben, forrón kínáljuk, tetejüket narancshéjjal és -szelettel díszítjük.
[szerkesztés]
Epres jeges tea
Hozzávalók: (4 pohárhoz)
10 teáskanál fekete tea
6 dl víz
10 dkg eper
8 evőkanál eperszörp
1 citrom (leve)
mentalevelek
jégkockák
Elkészítés: A teát a vízzel felforraljuk, és kb. 2-3 percig főzzük, majd kihűtjük, és belekeverjük az eperszörpöt meg a citrom levét. A poharakat félig töltjük jégkockákkal, elosztjuk bennük az eperszemeket, és ráöntjük a leszűrt teát. Mentalevelekkel díszítve tálaljuk.
[szerkesztés]
Jeges tea
Hozzávalók: (4 pohárhoz)
1 citrom (leve)
1 felszeletelt citrom
12 teáskanál fekete tea
6 dl forró víz
cukor
jégkockák
Elkészítés: A vízben két-három percig forraljuk a teafüvet, majd a cukorral meg a citrom levével ízesítjük, és kihűtjük. 4 poharat 2/3-ig megtöltünk jégkockával, ráöntjük a leszűrt teát, és citromszeleteket teszünk bele.
[szerkesztés]
Jeges tea borágóval
Készítsünk nyári nagy melegben jeges teát ízlés szerint gyümölcs vagy fekete teából, majd tegyünk bele frissen szedett borágólevelet. Kellemesen frissítő hatású.
[szerkesztés]
Tea indiai módra
Kalória: 20 kcal
Hozzávalók:
1-1 kávéskanál őrölt fahéj és kardamommag
3 szegfűszeg
5 dl víz
3 kávéskanál teafű
Elkészítés: Teáskannába tesszük a fahéjat, a szegfűszeget és a hámozott kardamommagot. Lábasban vizet forralunk, belerakjuk a teafüvet, és 2 percig állni hagyjuk, közben kevergetjük. A teát a kannába öntjük, és még 3 percig állni hagyjuk. Lábasba szűrjük, és kis lángon, állandóan kevergetve újramelegítjük. Kis poharakban kínáljuk, ízlés szerint cukrozhatjuk. Kardamommagot ázsiai boltokban, bioboltokban szerezhetünk be.
[szerkesztés]
Tea orosz módra
Kalória: 30 kcal
Hozzávalók:
2,5 dl tea
1 evőkanál vodka
1 kockacukor
1 cseresznyebefőtt
Elkészítés: A cukrot és a vodkát csészébe tesszük, és a meleg teát ráöntjük. A cseresznyével díszítjük. A megadott kalóriaérték egy pohárra vonatkozik.
[szerkesztés]
Teakoktél
Hozzávalók:
4 tasak bármilyen erős, aromás tea,
4 evőkanál sherry brandy,
1 citrom leve,
1 mokkáskanál reszelt citromhéj,
kis darabka egész fahéj,
10 szem szegfűszeg,
cukor (ízlés szerint),
jégkockák.
Elkészítés: Teáskannába szórjuk a reszelt citromhéjat, a fahéjat, a szegfűszeget, és mellétesszük a teás tasakokat. Nyolc deci, forrásban lévő vízzel leöntjük és azonnal lefedjük. Öt percnyi állás után finom szűrőn átszűrjük, majd hagyjuk teljesen kihűlni. Jó hidegre lehűtjük a hűtőszekrényben, és közvetlen fogyasztás előtt ízesítjük a citromlével, a sherry brandyvel meg annyi cukorral, hogy kesernyés-savanykás maradjon. Sok jégkockát rakunk mellé, hogy mindenki kedve szerint tovább hűtse. Ugyanezt narancslével is lehet készíteni, akkor éppen csak egy gondolatnyi cukor szükséges hozzá. (A legfinomabb Earl Gray teából, vagy narancsaromával ízesített egyéb szálas teából).
[szerkesztés]
Fekete tea citromfűvel
A friss citromfű leveleket mossuk meg és tegyük fekete teába jégkockával. Ízesíthetjük továbbá mézzel vagy cukorral. A teának igen kellemes ízt kölcsönöz.
[szerkesztés]
Fokhagymás tea
Forró fekete teába tegyünk 1-2 gerezd fokhagymát és 10-12 perc után fogyasszuk. Megfázás esetén alkalmazzuk! Ízlés szerint mézzel vagy cukorral édesíthető.
-------------------------------------------------------------------------
Gyümölcs- zöldséglevek és turmix italok
Bármilyen lédús gyümölcsből, zöldségféléből, vagy gyógynövényekből elkészíthetők.
Általában a zöldségekből, gyümölcsökből vagy gyógynövényekből frissen préselt leveket, fele-fele arányban hígítsuk fel őket, és naponta 2-3-szor 2 dl-nyit kortyolgassunk el belőlük étkezés előtt vagy között. Töményen soha semmilyen levet (még a boltokban kapható dobozosat sem) nem ajánlott inni, mert puffadást, hasmenést és rendszeres fogyasztás mellett gyomornyálkahártya-gyulladást idézhetnek elő. A gyógynövényekből (orvossal megbeszélve), készítsünk présleveket erre a célra fejlesztett présgépekkel, vagy teát, és fogyasszuk őket kúraszerűen: 4-6 hétig 1 liternyit naponta.
[szerkesztés]
Fontosabb tudnivalók
Kétféle módon állíthatjuk elő a gyümölcsleveket: a hidraulikus préselés és a centrifugálás. A legújabb kutatási eredmények azt igazolják, hogy a préseléssel nyert lé értékesebb. A piacon kapható gyümölcscentrifugák hátránya, hogy a túlzottan nagy fordulatszám miatt az enzimek és vitaminok nagy része tönkremegy a folyamat során - ellentétben a préseléssel. Dr. Gerson megállapításai alapján ennek köszönhető, hogy pl. a gyógyításnál kevésbé hatásos a centrifugálással nyert lé, mint a préselt.
Sokan koncentrált élelemnek tekintik a préselt levet, ez a felfogás azért helytelen, mert az ételkoncentrátumot úgy állítják elő, hogy dehidrálják (csökkentik víztartalmát). Ám a frissen préselt levek valóban koncentráltan tartalmaznak minden bennük található alkotót, ezért nem szabad őket hígítatlanul vagy nagyobb mennyiségben rövid idő alatt elfogyasztani.
A gyümölcssav bázikus vegyhatású, amennyiben nem adunk hozzá cukrot. Ha édesítjük, a lében erjedési folyamatok indulnak el, és ettől savas vegyhatású lesz. Ez pedig a helytelen táplálkozás miatt amúgy is savas vegyhatású szöveteket tovább terheli, és gyulladásos folyamatok kialakulásának kedvez.
Ha a kipréselt levet dobozolják vagy konzerválják, "meghalnak" a benne található enzimek, szerves vegyületei pedig szervetlenné válnak. Ráadásul vagy konzerváló szereket kell hozzáadni, vagy valamilyen más módon (pl. pasztőrözés, besugárzás) kell tartósítani. Ettől pedig még tovább csökken a biológiai értéke.
A déligyümölcsöt soha ne tegyük hűtőszekrénybe, mert plusz 15 Celsius-fok alatt "hideg-sokk" alakul ki, vagyis a legértékesebb anyagok tönkre mennek benne.
A savanyú gyümölcsök tisztító-méregtelenítő, míg az édes fajták építő, regeneráló, tápláló hatásúak.
30 év felett a rendszeres lénap beiktatásával csökkenthető a súlyfelesleg, megelőzhető az anyagcserezavar, könnyebben megőrizhetjük egészségünket és fiatalságunkat.
A biológiai termesztésből származó gyümölcsök magasabb vitamin- és ásványanyag-tartalommal rendelkeznek.
Ha váltogatjuk a különféle gyümölcsfajtákat, más-más táp- és hatóanyaghoz jutunk.
A túlérett, sérült, fonnyadt gyümölcsnek erősen csökkent a vitamin- és ásványisó-tartalma.
A gyümölcsben lévő összetett szénhidrát és egyszerű cukor fokozatosan, hosszabb idő alatt szabadul fel, ezért kevesebb munkát ró a hasnyálmirigyre.
A gyümölcs nyomelem-, ásványianyag-tartalma csökkenti a szövetek savasságát, erősíti a fogakat, csontokat.
Az alapos mosás fontos higiéniai szabály, melyet mindig érdemes betartani, különben sok permetszer, légszennyezés maradhat az élelmiszeren.
[szerkesztés]
Almalé
Kúra szerűen fogyasztva csökkenti a vérnyomást, a vérzsírokat és az érelmeszesedés ütemét, erősíti az immunrendszert és a keringést, tisztítja a beleket, csökkenti a fogínyvérzést.
[szerkesztés]
Almaital
Hozzávalók:
7 kg alma,
6 liter víz,
2 dkg citromsav,
11 teáskanál nátrium benzoát,
1 kg méz.
Mossuk meg az almát, vágjuk ki a hibás részeit és a magházakat, de ne hámozzuk meg! Ezután vágjuk fel az almadarabokat nagyon vékony (1-2 mm) szeletekre (vagy csíkokra, fel is kockázhatjuk, de nem muszáj). Adjuk hozzá a vizet, a citromsavat és 1 teáskanál nátrium benzoátot, majd alaposan keverjük össze. Tegyük egy nagy edénybe, takarjuk le fedővel vagy törölközővel, és négy napig tartsuk hűvös helyen. Naponta alaposan kavarjuk meg. Szűrjük meg és mérjük meg az almalét (kb. 10 liter lesz). Adjunk hozzá literenként 10 dkg mézet és 1 teáskanál nátrium benzoátot (ez összesen 1 kg mézet és 10 teáskanál nátrium benzoátot jelent). Töltsük a levet jól kiforrázott (és lehűtött) üvegekbe (a lehűtésre azért van szükség, hogy a forróság ne károsítsa a méz hatóanyagait). Pont ezért az üvegek lezárása után nincs szükség utólagos "dunsztolásra" sem, a méz konzerváló hatása és a nátrium benzoát együtt megvédik a levet az idő előtti megromlástól. Ha gondosan és tisztán dolgoztunk, akkor hideg helyen, jól lezárva akár egy-két évig is eláll (egyébként nem fog, mert nagyon finom).
[szerkesztés]
Ananászlé
Nagyon jó emésztést serkentő, ajánlják még hasnyálmirigy-problémák, bőrproblémák, súlyfelesleg, tüdőgyulladás, meghűlés, köszvény, isiász, ínysorvadás, vérszegénység esetén is.
[szerkesztés]
Articsókalé
Általános erősítő, a máj méregtelenítését fokozza, lassítja az öregedési folyamatokat.
[szerkesztés]
Banánlé
Emésztést elősegítő, roboráló, erősítő, ajánlják gyomor-bél problémák, bőr-, haj-, köröm-, szempanaszok javítása céljából is.
[szerkesztés]
Banán turmix
Hozzávalók:
2 db. banán
1 db. tojás
kb.3/4 l. tej
1 tasak vaníliás cukor
2 evőkanál cukor
Elkészítés: Minden hozzávalót beleteszünk a gépbe, összeturmixoljuk, hidegen, esetleg jégkockával, szívószállal "tálaljuk". Ajánlatos először kevesebb tejjel kezdeni és csak fokozatosan hozzáadni a többit. Persze lehet kevesebb-több banánnal készíteni, illetve édesítőszerrel is, mert így eléggé hizlal.
[szerkesztés]
Banán turmix 2.
Hozzávalók:
2 db banán
2 dl tej/tejszín
3 csepp rum
Cukor nélkül is kellemes üdítő ital.
[szerkesztés]
Banán-mandarin-joghurt
Hozzávalók:
1 doboz vaníliás joghurt
1 banán
3 mandarin
[szerkesztés]
Baracklé
Erősíti az immunrendszert, védi a sejteket, erősíti a kötőszöveteket, csökkenti a stressz kellemetlen hatásait, javítja az emésztést, vízhajtó hatású.
[szerkesztés]
Berkenyelé
(Madárberkenye)
A tisztított berkenyét ledaráljuk, majd leszűrjük. Az így nyert levet cukorral ízesíthetjük. Hűvös helyen tároljuk! Tartósítószer hiányában néhány napig áll el.
[szerkesztés]
Birsalma, birskörte
Üdítő, étvágyjavító, gyomor-, bélpanaszok esetén, de mellékesen a bőr, haj, köröm problémákra is hatással van.
[szerkesztés]
Bodzalé
4 kg fekete bodzabogyót megmosunk, leszemezzük, majd 2 kg cukrot adunk hozzá. Felöntjük vízzel és addig főzzük, amíg a bodza meg nem puhul. Ezt követően szitán leszűrjük és üvegekbe helyezzük. Hidegen tároljuk. Az így készített bodzalé csak néhány napig áll el.
[szerkesztés]
Bodzaturmix
(alkoholmentes)
Hozzávalók:
0,5 liter bodzalé,
1 liter tej,
2 citrom leve,
10 dkg cukor,
őrölt fahéj
Összeturmixoljuk a fenti hozzávalókat (citromlé és fahéj ízlés szerint), és hűtőszekrényben lehűtjük. Tálaláskor tejszínhabot is tehetünk a tetejére.
[szerkesztés]
Borbolyalé
1 dl vízben puhára főzünk 50 dkg előre megtisztított érett borbolyatermést. Ezt követően kendőn vagy szitán passzírozzuk át. A péphez adjunk 5 dl almalevet vagy vizet. A borbolyalevet ízesíthetjük cukorral, mézzel, és citromlével. Hűtőben tároljuk! Fogyasztásnál figyeljünk arra, hogy nem áll el hosszú ideig, csak néhány napig.
[szerkesztés]
Burgonyalé
A szövetek pH-ját lúgosítja, mérsékeli a gyulladásokat, csökkenti a gyomorsavtermelést, elősegíti a gyomorfekély gyógyulását.
[szerkesztés]
Céklalé
Jó vaspótló, javítja az immunrendszer működését.
[szerkesztés]
Citromlé
Immunerősítő, jó meghűléses panaszok, torokfájás esetén, ajánlják bőrregenerálásra, továbbá köszvény, láz, hurut, májpanasz, székrekedés, vérszegénység kezelésekor.
[szerkesztés]
Citromfűlé
Idegvédő, ideges, ingerlékenységgel járó állapotban, szervi elváltozás nélküli, vegetatív funkciózavarban hatásos, erősíti az immunrendszert.
[szerkesztés]
Csalánlé
Vértisztító, reumában méregtelenítő böjtkúra hatásos kiegészítője, sok vasat tartalmaz.
[szerkesztés]
Csicsóka lé
A csicsóka-lé fogyasztásával el lehet kerülni a vérnyomás emelkedését, illetve az azzal kapcsolatos kellemetlenségeket.
Elkészítés: A csicsókát megmossuk, és a levét kicentrifugázzuk. Fogyaszthatjuk magában, vagy más lével keverve, pl: céklával, sárgarépa lével, vagy azokkal a zöldségekkel, melyek fogyasztása, ízben támogatást igényelnek. Tipp: Mindig tegyünk bele egy pár csepp hidegensajtolt olajat is, hogy a zsírban oldódó vitaminok is hasznosuljanak, beépüljenek. Ajánlatos minden gyümölcs és zöldség lét, egy kicsit hígítani.
[szerkesztés]
Citromfüves limonádé
Hideg víz, igazi citrom és cukor segítségével készítsünk limonádét ízlés szerint és a kész frissítőbe vágjunk jól megmosott citromfüvet. Hagyjuk állni 10-15 percig. Nyári nagy melegben kiváló frissítő.
[szerkesztés]
Cseresznyelé
Köszvény, ízületi gyulladás, szíverősítés, emésztésjavítás, epe-, vesekőoldás, székrekedés, vérszegénység, súlyfölösleg rendezésekor.
[szerkesztés]
Cseresznyeital
Hozzávalók: Személyenként
10 dkg összetört cseresznye,
1 kiskanál citromlé,
1 dl szódavíz, jégkocka.
A kimagozott, jól behűtött cseresznyét, az ugyancsak jéghideg szódavízzel és a citromlével egy-két percig turmixoljuk, azonnal kínáljuk
[szerkesztés]
Csipkebogyó szörp
Hozzávalók:
2 ek csipkebogyó szörp,
2 ek citromlé,
1 tojás sárgája,
1 dl tej,
ízlés szerint cukor.
[szerkesztés]
Csipkelimonádé mézzel
Hozzávalók:
10 dkg csipkebogyó,
20 dkg méz,
1 dl narancslé,
1,5 liter víz
Főzzünk csipkebogyóteát, miközben a mézet elkeverjük a narancslével. Ezt követően elkeverjük a teát a mézes narancslével. Hidegen és melegen is ajánlott a fogyasztása.
[szerkesztés]
Dinnyelé
Fokozza a vérképzést, tisztítja a bőrt, erősíti a csontokat, védi a nyálkahártyákat, aktiválja a szexuálhormonokat és javítja a szexuális kedvet.
[szerkesztés]
Erdei szederlé
Hozzávalók:
szeder,
literenként 50 dkg cukor
A megtisztított szedret vászonruhában lecsurgatjuk, majd a levet lassú tűzön felfőzzük. Literenként 50 dkg cukrot adunk hozzá, 2-3 percre felforraljuk, majd hagyjuk kihűlni. Legvégül üvegekbe töltjük és légmentesen lezárjuk. Ízletes üdítőital.
[szerkesztés]
Fájdalommal járó menses
Hozzávalók:
75 dkg sárgarépa,
1 kisebb hagyma,
1 gerezd fokhagyma
1 alma.
Több héten keresztül igyunk meg naponta 2 dl-t ebből az italból. A sok ásványi anyag, a béta karotin kiegyensúlyozottabbá teszi a hormonháztartást.
[szerkesztés]
Fáradtság ellen
Hozzávalók:
3 cm-es gyömbérgyökér,
1 kg sárgarépa,
3 alma,
1 fokhagymagerezd.
Turmixoljuk össze. Regenerálja és erősíti a szervezetet.
[szerkesztés]
Fejfájásra
Hozzávalók:
3 cm-es gyömbérgyökér,
8 káposztalevél,
1 fehér répa,
75 dkg sárgarépa,
2 alma,
Ebből italt készítünk, négy részre osztva igyuk meg a nap folyamán.
[szerkesztés]
Fekete reteklé
Javítja a májműködést, különösen az epekiválasztást, csökkenti az epekőképződést.
[szerkesztés]
Fekete ribizlilé
Immunerősítő, bélmozgató, erősítő, frissítő, ajánlják köszvény, húgyúti panaszok, vizelet-visszatartás, meghűléses betegségek, gyengeség, sárgaság idején is.
[szerkesztés]
Fekete ribiszkelé
Hozzávalók:
1 kg fekete ribiszke,
8 dkg cukor,
10 dkg citromsav.
A ribiszkét megmossuk, lecsumázzuk, szétnyomkodjuk. A citromsavat háromnegyed liter vízben feloldjuk, a ribiszkével összekeverjük, egy napig állni hagyjuk. Ezután leszűrjük, a levet a cukorral addig keverjük, amíg fel nem oldódott. Üvegekbe töltve lezárjuk.
[szerkesztés]
Fekete ribizli
Hozzávalók:
1 dl fekete ribizli lé,
0.5 dl fehérbor,
2 ek tejszín,
1 tojás sárgája,
cukor ízlés szerint.
[szerkesztés]
Fokhagymalé
Normalizálja a vérzsírértéket, csökkenti a vérnyomást, hátráltatja az érelmeszesedést, antibiotikus hatású anyagokat tartalmaz és segít a bélflóra helyreállításában.
[szerkesztés]
Gránátalmalé
Vágjunk ketté 5-6 db gránátalmát és léfacsaróban facsarjuk ki a levét. Hígíthatjuk vízzel.
[szerkesztés]
Grépfrútlé
Jó vértisztító, emésztést segítő, szokás még bőrbetegségek, súlyfelesleg, láz, meghűlés, hurut, visszértágulat, zúzódás esetén is használni, kiváló frissítő, roboráló, érvédő.
[szerkesztés]
Gyömbéres, zöld limonádé
Hozzávalók:
2 db lime
5 dkg. gyömbér ( friss )Szupermarketekben kapható
1 mk. citromsav
1 citrom leve
35 dkg. cukor
1,5 l víz
Készítsünk egy alap limonádét a hozzávalókból, annyi különbséggel, hogy az egyik lime héját belereszeljük a limonádéba. A lereszelt héjú lime-ot, és a másikat is hozzácsavarjuk a limonádéhoz. Amelyiken még rajta van a zöld héja azt is belekarikázzuk. Jól összekeverjük, egy napot hűtőben álljon, majd leszűrve kínálhatjuk.
[szerkesztés]
Kamilla
(tea)
Görcsoldó, gyulladáscsökkentő, hámregeneráló, kitűnő hatású ideges gyomorpanaszra.
[szerkesztés]
Káposztalé
Gyomor-bél rendszeri gyulladás, fekély jó gyógyszere, az ízületi gyulladást csökkenti.
[szerkesztés]
Kivilé
Élénkítő, frissítő, érdemes kipróbálni meghűlés, bélpanaszok kezelésére is, mert jó emésztésserkentő, étvágyjavító, immunerősítő.
[szerkesztés]
Körtelé
Enyhe vizelet- és hashajtó szer, székrekedés, veseprobléma, reuma ellen; idegerősítő, tápláló.
[szerkesztés]
Kókusztej
Hozzávalók:
1 l tej,
20 dkg kókuszreszelék,
3-4 evőkanál cukor.
A tejet felforralom, majd belekeverem a kókuszreszeléket és a cukrot. Majd 5 percig forralom.
[szerkesztés]
Magas a koleszterinszint
Hozzávalók:
30 dkg sárgarépából,
3 fokhagymagerezdből,
1 citromból készült levet.
Négy-hat hétig fogyasszuk.
[szerkesztés]
Málnalé
Vértisztító, roboráló, frissítő, étvágyjavító, bélmozgató, emésztésjavító.
[szerkesztés]
Málna
Hozzávalók:
10 dkg mosott málna,
1 dl tej,
0,5 citrom leve,
1 tojás sárgája,
édesítőszer, vagy cukor ízlés szerint.
[szerkesztés]
Málnalé
Mossunk meg alaposan 3 kg érett málnát és gyümölcscentrifugával préseljük ki, majd adjunk hozzá 400 g cukrot, és főzzük 60 percen át. Ezt követően töltsük üvegekbe, és légmentesen zárjuk.
[szerkesztés]
Málnás sárgarépalé
Hozzávalók: Személyenként
5 dkg málna,
10 dkg reszelt sárgarépa,
1 dl tej,
1 kiskanál citromlé.
A friss, zsenge reszelt sárgarépát a citromlével, a málnával és a tejjel a turmixgépbe töltjük, 2-3 percig turmixoljuk, jégkockával hűtve tálaljuk.
[szerkesztés]
Málnaturmix
Hozzávalók:
50 dkg málna,
5 dl tej,
2 dl tejszín,
5 dkg cukor
A málnát összetörjük a turmixgépben, majd a többi hozzávalóval tovább turmixoljuk. Hűtőben hűtsük le.
[szerkesztés]
Mandarinlé
Láz, vérszegénység, aranyér, meghűlés, fogínysorvadás esetén, de jó hurutoldó, roboráló, vértisztító, immunerősítő, vizelethajtó, érvédő, frissítő.
[szerkesztés]
Megfázás esetén
2 paradicsomból,
1 csokor petrezselyemből,
2 sárgabarackból,
1 grapefruitból készült gyümölcslevet.
Minden étkezéshez frissen kell kipréselni, hogy optimálisan erősítse ellenálló képességünket.
[szerkesztés]
Meggylé
Köszvény, ízületi gyulladás, szíverősítés, emésztésjavítás, epe-, vesekőoldás, székrekedés, vérszegénység, súlyfölösleg rendezésekor tesz jó szolgálatot.
[szerkesztés]
Meggyivólé cukor nélkül
Hozzávalók:
Érett meggy (tetszés szerinti mennyiségben),
kg-onként 5 dkg összetört meggymag,
4-5 evőkanál folyékony édesítő,
1 mokkáskanál nátrium-benzoikum.
A gondosan átválogatott gyümölcsöt szárától megfosztjuk, és fél óráig langyos vízben áztatjuk. Tiszta tálba átszedjük, váltott vízben újra megmossuk, majd lecsöpögtetjük és kimagozzuk. A magokat a meggyhez képest megadott mennyiségben, egy mozsárban szilánkosra törjük. A kimagozott gyümölcsöt turmixgépben pépesre zúzzuk, és befőzőlábosba tesszük. Hozzáadjuk az összetört meggymagot is, majd egy pillanatra felforraljuk. A tűzről azonnal lehúzzuk, és egy tiszta konyharuhával letakarjuk. Másnapig az edényben hagyjuk, azután átszűrjük, sőt át is nyomkodjuk. A lébe belekeverjük az édesítőt és a tartósítót. Kiforrázott, lehetőleg hosszú nyakú üvegekbe töltjük. Lekötjük, majd gőzölőfazékban 25-30 perc alatt felforrósítjuk. A gyümölcslé gyöngyözésétől számított 30 percig állandó, nagyon gyenge forrásban tartjuk, és azonnal száraz gőzbe tesszük. Megjegyzés: A rostos ivólé nagyon egészséges, segíti az emésztést. Ha valaki mégsem rostos ivólevet óhajt készíteni, legalább kétszer szűrje át a meggylevet, másodszor gézen vagy tüllön keresztül.
[szerkesztés]
Mézes puncs
Hozzávalók:
8 dl forró víz,
3-4 dl illatos méz (pl. hársméz).
1 dl mézes szirup,
1 dl friss citromlé,
3 dl almalé,
3 dl friss narancslé,
8 dl jeges víz,
citromszeletek.
Mézes szirup: A mézes szirup úgy készül, hogy összekeverjük a 8 dl forró vizet a 3-4 dl illatos (vagy akár enyhén ízesített - fahéjjal, szerecsendióval, szegfűszeggel, stb.) mézzel. Ha készen van, lehűtés után tároljuk a hűtőszekrényben.
Puncs: Keverjük össze valamennyi hozzávalót a citromszeletek kivételével. Addig kavargassuk, amíg alaposan össze nem keveredik, egynemű nem lesz. Hűtsük be. Magas, kristálycukorba mártott szájú, darált jéggel töltött poharakban szervírozzuk.
[szerkesztés]
Narancslé
Bőrbetegségek, súlyfelesleg, szívbetegség, tüdőgyulladás, köszvény, emésztési rendellenességek, idegesség, alvászavar kezelésekor, hatásos frissítő, roboráló, immunerősítő.
[szerkesztés]
Narancs juice
Hozzávalók:
1 kg narancshéj
6 dkg citromsav
30 db polisweett tabletta
Elkészítés: A narancshéját a citromsavval összekeverjük, és két liter vízzel felöntjük. 1-2 napig állni hagyjuk. Utána puhára főzzük, majd turmixoljuk. Felforralunk 4 liter vizet a 30 db polisweett tablettával, és beleszűrjük a leturmixolt masszát. Ha nem elég édes, után édesítjük.
[szerkesztés]
Nyugtalanság ellen