FÜVES
Röviden összefoglalom Neked, hogy mit is érdemes tudni erről a mindenttudó “csodaszerről”.
Napjainkban ismét népszerűek a tisztítókúrák, a böjtök melyeket sokszor kombinálnak gyógynövényekkel, gyógyteákkal.
A tisztítókúrák szinte elképzelhetetlenek a nagylevelű csalán nélkül.
Népies nevei: csollán, csovány, csalány, csanál, csohán.
Nézzük mi mindenre is jó!
- Az egyik leghatékonyabb vértisztító növény. A leveléből készült tea eltávolítja a szervezetedből az anyagcsere során keletkező méreganyagokat, de nem terheli ezzel a vesét, mivel azt is fokozottabb vízkiválasztásra serkenti. Ezáltal érelmeszesedésesetén érdemes rendszeres csalánkúrát tartani.
- Magas vastartalma gyógyír a vérszegénységre.
- Ha hajlamos vagy vese- és hólyagkőképződésre, akkor érdemes rendszeresen csalánkúrát tartanod, mivel így még időben kiválasztódhat a homok. Fontos, hogy vizelethajtó hatása miatt pótolni kell a káliumot. A vese- és szívprobléma miatti ödémát nem orvosolja. Ebben az esetben orvosi segítséget kell kérni.
- Gyomor- és bélhurut esetén is kihasználható tisztító hatása.
- Köszvény, ízületi gyulladás és reumatikus panaszok esetén is sikerrel alkalmazhatod.
- Vértisztító hatásának köszönhetően csökkenti a pattanásokat, az allergiás tüneteket (ekcémát, csalánkiütést, szénanáthát).
- Mivel vízhajtó, így csökkentheti a menstruáció előtti kellemetlen tüneteket, amiket a fokozott vízvisszatartás okoz. A menstruációs görcsök esetén alkalmazható teákról még fogok írni egy későbbi bejegyzésemben.
- Szépségápolásnál sem hagyhatod ki, mivel pórusösszehúzó hatása van. Ezt használd ki arcgőzölésnél, tisztító hatását pedig akkor is áldhatod, ha a zsíros bőrűek táborába tartozol.
- Még a hajad is gyorsabban nő és szebb erősebb lesz, ha rendszeresen rendszeresen leöblíted a hajad csalánfőzettel.
- Nagymamáink a mai napig használják teáját, köhögés, fájó török, megfázás esetén.
Tudod, hogy mi minden készülhet belőle és hogyan készítsd el?
1. Csalántea: 1 púpozott evőkanál csalánt önts le 2,5-3 dl forrásban lévő vízzel. 3-4 percig hagyd ázni, majd szűrd le. Napi 2-3 bögrénél (6-7 dl teánál, amiben 8-12 g növény van), ne fogyassz többet! Akár fél éves kúrát is tarthatsz.
2. Csalánfőzelék: Hetente csak egyszer fogyasztható, mivel vesegörcsöt okozhat. Csak tavasszal szedj, mikor még a leveli nem csípnek vagy bioboltból szerezz! Receptet itt találsz. A leveleiből akár köretet is készíthetsz. Csak meg kell párolnod azokat.
3. Friss csalánnal csapkodás segítség a reumás, isiászos, lumbágós fájdalmakra.
4. Hajmosáshoz egy ötliteres fazékba dobj 10 maréknyi csalánt, majd lassú tűzön forrásig melegítsd. Ezután megfelelő hőmérsékletre hűtsd!
5. Csalánfürdő: Egy kád forró vízbe 3-4 hosszú szárú csalánt levelekkel áztass le, s ha megfelelő hőfokra lehűlt, akkor feküdj bele. Garantált a felfrissülés. Magas vérnyomás esetén nem ajánlott!!!
Ha túladagolod, akkor gyomorpanaszok, bőrégés jelentkezhet.
Remélem sikerült egy kis ízelítőt adnom a csalán sokoldalú felhasználásáról és jótékony hatásairól.
--------------------------------------------------------------------------------------------
A bodza hatékony gyógynövény: vértisztító, izzasztó és hashajtó hatású; véd hurut és reuma ellen; segít vízkór, isiász és keringési panaszok esetén; serkenti a versműködést (méregtelenít); magas vitamintartalmának köszönhetően megelőzhetünk sok betegséget.
A bodza ízletes csemege is, a konyhában is sokféleképpen felhasználhatjuk – a bodzavirágot kisüthetjük palacsintatésztában, a bogyókból pedig készíthetünk bort, likőrt vagy lekvárt.
Hozzávalók: 6 l víz, 3 kg cukor, 10 dkg borkősav, 3 felkarikázott citrom, 10 nagyobb bodzavirág
Elkészítés:
1.) A cukrot a vízbe keverjük, felforraljuk, és szirupot főzünk belőle.
2.) Megvárjuk, amíg teljesen kihűl, és belekeverjük a borkősavat, a citromkarikákat és a bodzavirágokat.
3.) Lefedjük, és hűvös helyen (hűtőben, spájzban) 1 hétig tároljuk. (ez idő alatt minden reggel és este átkeverjük az egészet)
4.) A hét leteltével literenként 1 késhegynyi szalicilt keverünk a fazékba, majd leszűrjük és jó alaposan kimosott üvegekbe töltjük a kész szörpöt. Parafadugóval lezárjuk, és eltesszük a spájzba – fogyasztásig.
A kiváltó ok lehet meghűlés vagy vírusfertőzés, de különféle vegyi ingerek illetve egyes ragályos betegségek is kiválthatják a hörgők gyulladását. A megfázással járó enyhe tüneteket mindannyian jól ismerjük, de vigyázzunk, semmi esetre sem szabad lábon kihordani. A krónikussá vált broncitist (hörghurut) komolyan kell venni. Ebben az esetben már nem segít a bodzakúra!
A veseműködés zavarát kiváltó okok igen sokfélék lehetnek: a húgyutak megfázása következtében a vizeletkiválasztás fájdalmassá válik, valamint narkózis és bizonyos gyógyszerek, illetve olyan vírusos megbetegedések, mint pl. a hepatitisz is állhatnak a háttérben. (A tünetek tartóssá válása esetén feltétlenül orvoshoz kell fordulni!)
Először próbálkozhatunk az enyhén vízhajtó bodzavirág teával. Az adagolással legyünk óvatosak! A legjobb, ha más gyógynövényekkel együtt alkalmazzuk, mert az erős vízhajtás következtében szintén vesegyulladás alakulhat ki.
A cukorbetegség a glükózanyagcsere zavara, amely különböző formákat ölthet. Az orvosok a vércukorértékek, a vizeletben kimutatható cukor vagy az inzulinhiány alapján könnyen fel tudják állítani a diagnózist.
A diabétesz jellegzetes tünetei a gyakori vizeletürítés, testsúlycsökkenés, fáradékonyság, a férfiaknál a potencia-, nőknél a menstruációs zavarok. A betegség örökletes eredetű is lehet.
A homeopátiás bodzakészítményekkel történő kezelés a fent említett tünetekből adódik: a bodza méregtelenítő, immunválaszt serkentő, ellenálló képesség fokozó és erősítő hatású.
-----------------------------------------------------------------------------------------